Leblebi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Leblebi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Leblebi, faydaları çok bilinmeyen ve faydalarını saymakla bitiremediğimiz küçük sarı mucizelerdir. Leblebi, nohuttun işlenmesi ve kavrulmasıyla elde edilen bir kuruyemiştir. Leblebi dediğimizde ilk aklımıza gelen meşhur çorum leblebisidir , ama ondan önce üretilen bir leblebimiz daha mevcut o da tavşanlı leblebisidir. Tavşanlı leblebisi çorum leblebisinden önce üretilmeye başlanmıştır ,fakat ilk tescillenen meşhur çorum leblebisidir. Nohuttun leblebiye dönüşümü öyle kolay olmuyor. Önce nohutlar günlerce terbiye ediliyor .Daha sonra özel fırınlarda kavrulmaya başlanıyor. Bu işle üç gün içinde üç kez tekrarlanmaktadır. Daha sonra leblebiler soğuyarak dinlenmeye bırakılır. En son leblebi haline gelmeden bir önceki gün leblebiler ıslatılır. Leblebiler ıslatılarak kabarması ve bu sayede kabuklarının soyulması hedeflenir. Ertesi gün mafrak denilen bir alet yardımıyla hafifçe bastırılarak kabuklarının soyulması sağlanır. Bu işlem sırasında leblebilerinin bazıları çatlayarak ortadan ikiye ayrılmaktadır. Bu leblebilere kırık leblebi de denmektedir. Kırık leblebiler büyük bir elek yardımıyla sağlamlardan ayrıştırılmaktadır. Bu kırık leblebilerden leblebi tozu ya da unu üretilmektedir. En son bütün leblebiler son bir kez daha kavrulma işlemine maruz kalmaktadırlar. Buradan sonra leblebiler üzerinde siyah benekli bir hal alırlar. Bu işlem sonucu oluşan lezzetli leblebiler çifte kavrulmuş leblebi adını alırlar ve bize de afiyetle tüketmek kalır. Şimdi de bu lezzetli leblebilerin faydalarını saymaya başlayalım.

Leblebi Faydaları Nelerdir?

Süper besin leblebinin günde bir avuç tükettiğimizde vücudumuza inanılmaz faydalar sağlamaktadır. Leblebi vitamin değerleri açısından oldukça zengindir ve içerdiği minareler ile sindirim sistemine oldukça faydalıdır.

• leblebi aşırı derecede tok tutan bir besindir. Bu sebepten diyet yapanların gözdesidir. Tok tuttuğu için kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

• Leblebi kandaki kolestrol düzeyini dengeler. Bu sayede kalp krizi, inme gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

• Leblebi uyku problemi yaşayan hastalar için de doğal bir şifa kaynağıdır. İçerdiği serotonin ve amino asitler ile akşam yatmadan bir avuç tüketildiğinde deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olmaktadır.

• Leblebi tam bir demir deposudur. İçerdiği bol miktarda demir ile bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

• Leblebi doğal bir anne sütü arttırıcıdır. İçerdiği demir, kalsiyum ve vitaminler sayesinde tam bir enerji vericidir. Emziren annelerin düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilir.

• Leblebi bol miktarda folik asit ve kalsiyum içermektedir. Bunlar sayesinde kemik sağlığı üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır. Folik asit aynı zamanda sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

• Leblebi tok tutarak ve kan şekerini düzenleyerek diyabeti önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Leblebinin Zararları Nelerdir?

Leblebinin aşırı bir zararı yoktur fakat fazla tüketildiğinde şişkinlik, gaz ve hazımsızlık yapabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.