Bebeklere Aşı Yapılmalı Mı

Bebeklere Aşı Yapılmalı Mı

Bebeklere aşı yapılmalı mı, her uzmanın yorumu farklı oluyor bu konuda. Aşı yapılmayan çocuklar genelde gelebilecek kötü hastalıklardan korunamıyor ve ölüm sonucu ortaya çıkabiliyor. Sağlık bakanlığının yaptığı bir açıklamada aşı yaptırmayan 23 bin aile olduğu ve aşı yapılmadığında 14 bin çocuğun ölebileceğini açıkladı. Genelde aileler aşı hakkında bilinen yanlışlardan dolayı aşı yaptırmıyorlar. Örneğin eskiden aşı mı vardı, çocuklarda bir sıkıntı olmuyordu gibi. Anne sütü onları tüm hastalıklardan korur. Çocuklara fazla yükleme yapılıyor gibi yanlış bilinen bir çok sebep vardır. Peki aşının neden yapıldığını ve ne kadar önemli olduğu size aşağıda belirteceğiz.

Aşı Neden Yapılır

Aşı neden yapılır, hastalıklara karşı vücutta direnç sağlamaktır. Yani hastalığa yakalanmadan önce virüsü kontrollü bir şekilde bünyeye vermektir. Bu sayede gelecek kötü hastalıklara karşı önlem almak amacı altında yapılır. Bir çok çocuğu ölümden kurtaran yöntemdir. Pek çok hastalığı aşılar ölene kadar vücudu korur.

Aşı Sonrası Ateş Neden Olur

Aşı sonrası ateş neden olur, bu yapılan çocuğun vücuduyla alakalıdır. Bazı bebekler hiç ateşlenmez, bazılarında ise aşı reaksiyon göstererek ateşlenmeye neden olur. Bu yapılan kişiye göre değişiklik gösterir. Ateş olması bir sorun değildir, 3 gün aşıdan sonra sıkıntılar olabilir. Bu doğal bir durumdur. Ama üç günden fazla oluyorsa doktorunuza danışınız. Tabi çocuk ateşlenince üç günü beklemeden doktorunuza haber veriniz.

Aşı Yaptırıldıktan Sonra Banyo Yaptılır Mı

Aşı yaptırıldıktan sonra banyo yaptırılır mı, bu yapılan aşıya bağlıdır. Bazı aşıların su almaması gerekir, kol yada bacakta şişme meydana gelebilir. Buda bebeğinizi huysuz ve mutsuz eder. Bu yüzden bunu doktorunuza sormalısınız. Bazen bebeğin bünyesinden bünyesine değişim gösteren bir durumdur. Bunun en iyi yöntemi aşı yaptırdıktan hekiminizle görüşmenizdir.

Aşı Yaptırmak Zorunlu Mu

Aşı yaptırmak zorunlu mu, zorunlu değildir sağlık ve aile bakanlığının zorunlu aşı kararına anayasa mahkemesi onay vermedi. Hiç bir ailenin onayı olmadan aşı yaptırılması mümkün değildir. Hak ihlal edildiğinden dolayı zorunlu aşı yapılamayacağı bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.