Kestane Balı Çocuklara Verilir mi?

Kestane Balı Çocuklara Verilir mi?

Bal arıların gezerek çiçeklerden topladıkları bal çocuklar için çok faydalıdır. Ayrıca bebeklere 1 yaşından önce bal verilmediğinden dolayı kestane balıda kullanılmaz. 1 yaşından önce kullanılan kestane balı alerjik durumlara yol açabilir. Ayrıca bebeklerde 1 yaşından önce kullanılan bal ise, botalium isimli hastalığı yol açmaktadır. 1 yaş altı çocuklarda da zehirlenmeye kadar yol açabilir. Bu zehirlenme ani bebek ölümlerine yol açabilir. Bu hususa çok dikkat edilmelidir.

Kestane Balı Nasıl Kullanılır?

Kestane balı nasıl kullanılır, yetişkinlerde günde 1 tatlı kaşığı 1 yaş üstü çocuklarda ise 1 çay kaşığı günde bir defa kullanımı önerilir.

Bebeklere Bal Neden Verilmez

Bebeklere bal neden verilmez sorusunun cevabını aslında yukarıda açık bir şekilde belirttik. Balda yüksek bakteri bulunduğundan dolayı 1 yaş altı bebeklerde sakıncalıdır. Ama bunun yetişkinlere hiç bir zararı yoktur. Bal çok faydalı bir besin kaynağıdır. 1 yaşından sonra meyve püresine, yoğurduna, muhallebisine katıp yedirebilirsiniz.

Bebeklere Bal Ne Zaman Verilir

Bebeklere bal ne zaman verilir, 1 yaşından sonra bala başlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı balı sütüne katıp yada muhallebisine katıp verebilirsiniz. Çok güç bir besin kaynağıdır. Balın faydaları hemen hemen her türlü sağlık sorununa şifa olur.

Balın Bebeklere Faydaları

Balın bebeklere faydalarını sıralayacak olursak,

  • Grip algınlığı ve öksürükten rahatlama sağlar,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Bebeğin günlük vitamin ihtiyacını karşılamakta önemli rol oynar,
  • Bebeğin daha rahat uyumasını sağlar,
  • Sindirim sistemini destekler ve kabızlığı önler,
  • Bal bebekteki gelişimi arttırır,
  • Bal çocuklardaki kansızlığı önler,

Bebeğinize bal verdikten sonra düzelmeyen kabızlık, kaslarda gevşeklik, halsizlik, güçsüz ağlama, emme ve beslenmede azalma, solunum sıkıntısı çekiyorsa botulizm belirtileri var ise, doktorunuza başvurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.