Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Giderilir?

Bebeklerde kabızlık sorunu nasıl giderilir, öncelikle her bebek her gün kakasını yapmaz. Bazı bebekler 3 günde bir yapabilirler. Bebeklerin 3-4 günde bir sert kaka yapması kabızlık demektir. Aynı zamanda bu 3-4 içinde bebeğiniz çok rahatsız olur. Ağlar ve huysuzluk yapar. Kabızlığı gidermek için bir çay kaşığı zeytinyağı içirebilirsiniz. Ek gıdaya geçen bebeklerde ise sabahları armut rendelerek yedirilirse kabızlığa çözüm olabilir. Emziren anneler ise bol su ve kayısı tüketmelidir.

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Yenidoğan bebeklerde kabızlık sorunu, neden oluşur, şöyleki daha tam olarak bağırsaklar olgun değildir. Aynı zamanda da bağırsakta oluşan bazı sorunlar olabilir. Genetik olan bağırsak rahatsızlıkları, çok fazla anne sütü alan bebeklerde, bebeklerde hareket eksikliği yada annenin yediği besinlerin kabızlık yapması,

Bebeğiniz Kabız Olduğunda Ne Gibi Sorunlar Yaşar

Bebeğiniz kakasını yapamaz ve içeride sertleşir yapmak için baya zorlar ve makatta çatlamalar olabilir. Yada poposu acıdığından yapmayada bilir. Bundan dolayı sürekli huzursuz ve rahatsız olur. Eğer kakasında kan görüyorsanız hemen hekiminize başvurmanız gerekir.

Bebeklerde Kabız Yapan Yiyecekler

Annenin lif yönünden zayıf beslenmesi yada ek gıdaya geçen bebek ise onun bu şekilde beslenmesi demektir. Bol sıvı ile geçer. Sıralayacak olursak,

  • lifli yiyeceklerden az oranda tüketilmesi
  • Çikolatanın fazla tüketilmesi
  • İnek sütü
  • Pirinç ve makarna çok sık tüketildiğinde

Bu tarz durumlarda kabızlık olma riski yüksektir. Sizde bebeğinizin durumunu takip ederek ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.