Baş Ağrısı İçin Bitkisel İlaç Tedavisi Nedir?

Baş Ağrısı İçin Bitkisel İlaç Tedavisi Nedir?

Baş ağrısı birçok kişi için oldukça ciddi sağlık sorunlarından biri. Özellikle tüm günü baş ağrısı ile kapatan kişiler için doğal ve bitkisel çözümler bulmak en önemli unsurların başında geliyor. Doğal yöntemler ile baş ağrısını geçirmek mümkün olmaktadır. Özellikle ilaç kullanmak istemeyen kişiler için doğal çözümler oldukça önemlidir. Sık sık kullanılan ağrı kesici ilaçlar, ilaçlara karşı direnci arttıracak ve ilaçların ağrıyı kesmemesine yol açacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması için doktor önerisi dışında ilaç kullanmamak gerekmektedir.Baş ağrısı için bitkisel çözümler nelerdir?

Baş Ağrısı için Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş ağrısı için doğal yöntemler arasında limon ve nane yer almaktadır. Yarım limon ve 3 yaprak nane; bir bardak su içerisinde bekletilmeli ve daha sonra bez bu su ile ıslatılıp alına koyulmalıdır. Diğer yöntemler ise:

 • Ayakları sıcak suda bekletmek de oldukça faydalı yöntemler arasında bulunmaktadır.
 • Enseye buz küpleri koyulabilir.
 • Sıcak ve soğuk su akışı baş ağrısının geçmesine destek olabilmektedir.
 • Zencefil doğal bir baş ağrısı hafifletici özelliğe sahiptir. Özellikle taze ve rendelenmiş zencefil ile hazırlanan sıcak su, baş ağrısının geçmesine destek olacaktır.
 • Ilık, ballı süt baş ağrısını geçirmeye destek olan bir yöntemdir.
 • Ilık bir duş almak ve karanlık bir odada dinlenmek baş ağrısının geçmesine yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Baş ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler arasında buz küpleri kullanmak bulunmaktadır. Avucun içerisinde buz küpü alınmalı ve bu buz küpü büyük bir güçle sıkılmalıdır. Elin donduğunu hissetmek baş ağrısını geçirmek için önemlidir. Buz doğal olarak ağrı eşiğini yükseltir. Bundan dolayı da baş ağrısının hafiflemesini sağlayacaktır. Baş ağrısına yol açan sigara ve alkol kullanımı terk edilmelidir. Özellikle alkol ve sigara gibi alışkanlıklar baş ağrısının kronikleşmesine sebep olabilecek oldukça zararlı alışkanlıkların başında gelir.

Baş Ağrısını Azaltmak için Beslenme Önerileri Nelerdir?

Baş ağrısını azaltmak için beslenme önerileri oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek baş ağrılarının hafiflemesine destek olacaktır. Vitaminden zengin bir beslenme alışkanlığı sayesinde baş ağrılarına karşı direnç kazanılacaktır. Özellikle tüketilen çiğ badem; baş ağrısını hafifletmek için zengin bir besin içeriğine sahiptir. Çiğ bademin yanı sıra baş ağrısına karşı tüketilebilecek besinler:

 • C vitamininden zengin olan tüm meyve ve sebzeler,
 • Maydanoz ve limon ile hazırlanan çaylar,
 • Düzenli kuruyemiş tüketimi,
 • Fast food tarzı besinlerden uzak durmak,
 • Yağlı ve baharatlı besinler tüketmemek,
 • Sigara ve alkol tüketmemek oldukça önemlidir.

Baş Ağrısı Lavanta Yağı ile Azalır mı?

Lavanta yağı; baş ağrısını azaltan ve rahatlatan bir etkiye sahiptir. Aroma terapi uygulamalarında da yaygın şekilde kullanılan lavanta yağı özellikle sık sık başı ağrılayan kişiler için en başarılı yöntemlerin başında geliyor. Lavanta yağı ile baş ağrısını geçirmek için:

 • Yarım tencere kaynamış su içine 4-5 damla lavanta yağı ilave edilebilir. Bu karışımı solumak, baş ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır.
 • Lavanta yağı ve badem yağı karışımı yapılıp şakak bölgesine sürülebilir. Bu karışım da baş ağrılarını hafifletmeyi sağlayacaktır.

Bazı kişiler lavanta kokusundan hoşlanmadıkları ya da rahatsız oldukları için lavanta yağı kullanımı onlar için önerilmez. Bu kişiler lavanta yağı yerine nane yağı kullanabilir. Nane yağının şakaklara sürülmesi, kısa sürede baş ağrılarının hafiflemesine destek olacaktır.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı nedenleri arasında birçok unsur bulunmaktadır. Yaygın şekilde yaşanan baş ağrılarının sebepleri ise stres olmakla beraber diğer nedenler:

 • Yoğun strese maruz kalmak,
 • Kan şekerinin düşmesi,
 • Uykusuzluk,
 • Susuz kalmak,
 • Sık sık ağrı kesici içmek,
 • Yoğun sese maruz kalmak.

Günlük rutinden uzaklaşmak; baş ağrısına yol açan en önemli unsurların başında gelmektedir. Baş ağrısının tedavi edilmesi için öncelikli olarak baş ağrısına yol açan unsurların belirlenmesi gerekmektedir. Çoğu zaman baş ağrısının altında yatan sebepler net olmasa da alerjik reaksiyonlar, hava kirliliği ya da stres baş ağrısına sebep olan unsurlar arasındadır.

Baş Ağrısı Su İçmekle Geçer mi?

Baş ağrısının en büyük sebeplerinin başında su içmemek gelmektedir. Susuzluğun en önemli belirtilerinden biri olan baş ağrısı; günlük su tüketimi 2 litrenin altına düştüğünde meydana gelir. Bundan dolayı baş ağrısı başlar başlamaz bol bol su tüketmek gerekmektedir.

Baş Ağrısına Karşı Kahve ve Çay Nasıl Kullanılır?

Baş ağrısına karşı kahve ve çay yöntemi için öncelikli olarak kahvenin içindeki kafeinden yararlanılır. Kahve içinde olan kafein, baş ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır. Özellikle de enflamasyona uğramış olan kan damarları; sinir uçlarına karşı baskı uyguladığında, zonklama şeklinde baş ağrıları yaşanmaktadır. Kafein maddesi ise bu kan damarlarının daraltılmasını sağlar ve ağrıyı hafifletir. Kafein özellikle ağrı kesicilerin vücutta emilmesini de kolaylaştırmaktadır. Baş ağrısının bu sayede daha hızlı şekilde etki görmesini sağlamaktadır.

Baş Ağrısı için Kahve ve Çay Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Baş ağrısı için kahve ve çay yöntemini kullanmak için bir fincan çay içmek ya da Türk kahvesi içmek yeterli olacaktır. Çay; doğal olarak yatıştırıcı maddeler içerir. Bundan dolayı da baş ağrısının hafiflemesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra çaya ilave edilen zencefil ve limon da migren sebebiyle yaşanan ağrıların hafiflemesi için idealdir.  Soğuk hava sebebiyle baş ağrısı yaşanıyorsa; tarçın çayı içilebilir. Tarçın; baş ağrısı için zengin besin ögelerine sahiptir. Magnezyum bakımından da oldukça zengin olan tarçın; içerisinde demir, kalsiyum, vitaminler ve de mineraller barındırır. Bu sayede de baş ağrısının hafiflemesini sağlar. Düzenli tarçın tüketmek, baş ağrısı çeken kişiler için oldukça önemlidir.

Baş Ağrısı Aromaterapi ile Geçer mi?

Baş ağrısının geçmesi için aromaterapi yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Baş ağrılarının hafiflemesi için kullanılan bu yöntem için nane, okaliptüs ve lavanta yağları kullanılmaktadır. Nane yağının şakaklara sürülmesi oldukça rahatlatıcıdır. Baş bölgesinin rahatlamasını sağlayan nane yağı ve okaliptüs yağı kan damarlarındaki şişmeyi azaltmayı desteklemektedir. Bu sayede de baş ağrısı azalacaktır.

Baş Ağrısı Akupunktur ile Geçer mi?

Baş ağrısına karşı akupunktur en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Akupunktur noktaları; baş ağrısının hafiflemesine destek olur. Çin tedavi yöntemi olan akupunktur oldukça uzun zamandır kullanılan, en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Vücudun belirli bölgelerine yapılan baskılar sayesinde endorfin salgılanmasına destek olan bu yöntem ile ağrılar hafiflemektedir. Baş ağrılarının hafiflemesi için düzenli olarak akupunktur yaptırmak ya da akupunktur bölgelerine baskı yapmak ağrıların geçmesi için yeterli olacaktır. Akupunktur noktaları ise:

 • Kaşlar arasında doğal bir akupunktur bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgede akupunktur basınç noktası olarak bilinmektedir. Bu bölgeye yapılan baskılar sayesinde stres ve yorgunluk azalmaktadır. Stres ve yorgunluk sebebiyle yaşanan baş ağrıları bu yöntem sayesinde azalmaktadır.
 • Burun ve göz yuvası arasındaki nokta da akupunktur noktasıdır. Bu akupunktur noktası özellikle burun köprüsünün ve göz yuvasının üzerine yapılan baskılar sonucunda baş ağrıları azalmaktadır. Stres kaynaklı baş ağrılarının hafiflemesine destek olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.