Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Baş ağrısı için bitkisel çözümler en çok araştırılan konulardan biridir. Özellikle ilaç kullanmadan baş ağrısı için tedavi arayan kişiler için denenebilecek birçok yöntem mevcuttur. Baş ağrılarının tamamen geçmesi için önceli olarak baş ağrısına yol açan unsurların detayları şekilde analiz edilmesi ve ardından tedavilerinin yapılması gerekmektedir.

Baş Ağrısı için Beslenme Önerileri Nelerdir?

Baş ağrısı için beslenme önerileri arasında en popüler olanı magnezyumdan zengin gıdalarla beslenmektir. Baş ağrısını geçirmenin en kolay yollarından biri magnezyumdan zengin bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Özellikle sık sık baş ağrısı çeken kişiler düşük magnezyum seviyeleri yüzünden bu ağrıları yaşamaktadır. Magnezyumdan zengin bir beslenme alışkanlığı edinmek; baş ağrılarını hafifletmeyi sağlayacaktır. Kepekli tahıllar, baklagiller, brokoli, fındık ve tohumlar gibi sağlıklı besinler magnezyum açısından zengindir.

Baş Ağrısı Lavanta ile Geçer mi?

Esansiyel yağlar birçok doğal ilaçta kullanılır. Özellikle lavanta yağı doğal olarak baş ağrısının rahatlaması için en ideal yağ çeşitlerinden biridir. Lavanta yağı, şakaklara topikal olarak uygulanabilir veya kaynamış suya birkaç damla ilave edilerek kokusu solunabilir. Daha şiddetli baş ağrılarında ise ayakları lavanta yağı ile hazırlanmış sıcak suda bekletmek baş ağrıları için hafifletici olabilir. Lavanta yağının kokusundan hoşlanmayan ise nane ve okaliptüs yağı kullanabilirler.

Baş Ağrısı Vitamin Eksikliğinden Olur mu?

Baş ağrısı sebepleri arasında en yaygını vitamin eksikliği olmaktadır. Özellikle B12 gibi oldukça önemli vitaminler açısından yetersiz olmak baş ağrısına yol açabilmektedir.  Birçok insan beslenme düzeninde b12 vitamininden yeterince yararlanamamaktadır, bu nedenle B-12 vitaminleri takviye etmek gerekebilir. Vitamin eksikliklerine yalnızca doktorlar yaptıkları tetkikler ile karar vermektedir. Bundan dolayı da doktor önerisi almadan vitamin takviyesi almak oldukça sakıncalıdır. B12 vitamininden zengin olan besinler ise:

 • Balık,
 • Badem,
 • Susam olmaktadır.

Baş Ağrısı için Nane Yağı İşe Yarar mı?

Baş ağrısı için nane yağı en çok kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Nane yağı dola olarak gerginlik ve baş ağrısını hafifletici özellikte olmaktadır. Nane; kan akışını kontrol etmeyi sağlayan ve sinüslerin açılmasına destek olan bir yapıdadır. Bundan dolayı da oksijen akışını iyileştirmeyi sağlar. Bunun yanı sıra nane yağının içinde aktif bir bileşenin olduğu mentol sayesinde özellikle migren ağrılarında iyileşme elde edilmektedir. Bunun yanı sıra eğer gerilim tipi baş ağrısı yaşanıyorsa ya da migren ağrıları söz konusu ise tüm vücuda yapılan masaj faydalı olabilmektedir. Stres; baş ağrısı için en tetikleyici unsurlardan biridir. Bundan dolayı da başı ve tüm vücudu ovmak, baş ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre yapılan tüm vücut masajı; baş ağrılarını hafifletmek için en başarılı yöntemlerden biridir.

Baş Ağrısını Hafifletebilecek Unsurlar Nelerdir?

Baş ağrısı her kişide farklı sebeplerle olabilir. Özellikle de kan şekerindeki dalgalanmalar, uzun süre aç kalmak ya da yemek yeme düzeninde bozulmalar; migren oluşmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı da baş ağrısı çeken kişilerin sık ama az porsiyonlarda yemek yemesi, öğün atlamaması oldukça önemlidir. Glikoz seviyelerin sabit tutulması için öğün planlaması da yapılmalıdır. Yağsız protein kaynakları baş ağrısının hafiflemesini sağlayacaktır.

 • Bol bol su tüketmek baş ağrılarını hafifletecektir. Yetersiz su tüketmek, baş ağrılarına yol açan en önemli unsurlardan biridir. Bunun yanı sıra; susuz kalmak, konsantrasyonu bozabilir ve çabuk öfkeye neden olabilir, bu da semptomların daha da kötü olmasına yol açabilir. Dehidrasyon sebebiyle yaşanan baş ağrılarından kaçınmak için, gün boyunca yeterince su içmek önemlidir.
 • Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimi de dahil olmak üzere vücutta sayısız işlev için gerekli olan önemli bir mineraldir. Magnezyum eksikliği baş ağrılarına yol açan önemli unsurlardan biridir.  Ancak, magnezyum takviyesi almak, bazı insanlarda ishal gibi sindirim yan etkilerine neden olabilir, bu nedenle doktora danışmadan magnezyum kullanımı önerilmez.
 • Alkolün birçok insanda gerginliğe ve baş ağrısına yol açmaktadır. Alkolden uzak durulması oldukça önemlidir.  Ek olarak, alkol bir idrar söktürücü olarak hareket eder ve vücudun sık idrara çıkma yoluyla sıvı ve elektrolit kaybetmesine neden olur. Bu sıvı kaybı, baş ağrısına neden olan veya daha da kötüleşen dehidratasyona neden olabilir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler ilaçsız şekilde baş ağrılarının geçmesini sağlayacaktır. Özellikle de baş ağrıları günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Baş ağrısı; gün içinde kişinin hayat kalitesinin düşmesine de yol açan önemli sorunlardan biri olmaktadır. Uykusuzluktan migrene kadar birçok sebeple baş ağrıları görülebilmektedir. Baş ağrılarının şiddeti ve sıklığı kişiden kişiye göre değişse de genel anlamda kişinin hayat kalitesini düşüren ve mutsuzlaştıran önemli sağlık sorunlarından biridir. Oldukça basit sebeplerle de görülebilen baş ağrıları; migren habercisi olabilir. Bunun yanı sıra baş ağrısı sebepleri:

 • Trafik,
 • Stres,
 • Gürültü,
 • Hava kirliliği,
 • Uykusuzluk,
 • Sinüzit,
 • Aç kalmak,
 • Susuz kalmak olarak ifade edilebilir.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısının birçok sebebi bulunmaktadır. Baş ağrısı kişinin okul ve iş hayatını en çok etkileyen sorunlardan biridir. Gerilim tipi baş ağrısı en sık yaşanan ağrı tiplerinden biridir. Stres kaynaklı olarak meydana gelen bu baş ağrısı çoğunlukla boyun, kafa derisi, çene ve omuzlardaki kasların gerilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sinüzit sebebiyle meydana gelen baş ağrıları da yaygın olarak görülmektedir. Baş ağrılarının oluşmasına sebep olan unsurlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kahve ve şaraptan uzak durulmalı ve sık sık ağrı kesici kullanılmamalıdır. 

Baş Ağrısını Geçiren Bitkiler Nelerdir?

Baş ağrısını geçiren bitkiler genellikle düzenli kullanımda bu ağrıları hafifletmektedir. Bu bitkiler ise:

 • Veba Otu
 • Okaliptüs yağı
 • Gümüşdüğme Otu
 • Kedi Otu
 • Sarı Kantaron
 • Cayenne Biberi
 • Nane Yağı

Baş Ağrısına Veba Otu İyi Gelir mi?

Veba otu özellikle gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelmektedir. Migren ataklarını hafifleten bu bitki; karaciğer hastalıklarına karşı da kullanılan oldukça şifalı bitkilerden biridir. Karaciğer hastası olan ya da hamile olan kişilerin bu otu kullanmadan önce doktora danışmaları önerilmektedir. Doktorun önerisi ve talimatı dışında veba otu kullanmak yanlış durumlara yol açabilir.

Baş Ağrısına Veba Zencefil İyi Gelir mi?

Zencefil besin değerleri açısından en zengin ve en şifalı bitkilerden biridir. Pek çok sağlık sorunu için oldukça faydalı olan zencefil, düzenli tüketim ile baş ağrılarından, migrene kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Migren ile beraber görülen mide bulantılarını da hafifleten zencefil, özellikle gerilim tipi baş ağrılarına karşı bire birdir. Özellikle adet dönemi sebebiyle görülen baş ağrılarının hafifletilmesi için düzenli olan zencefil çayı tüketilebilir. Zencefil çayının tatlanması için bal ve limon eklenebilir. Balın eklediği bardaktaki suyun kaynar olmaması önemlidir. Kaynar su bal içindeki toksik maddelerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı da ılık suya bal eklenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.