Akciğerleri Güçlendiren Yiyecekler ?

Akciğerleri Güçlendiren Yiyecekler ?

Akciğerleri güçlendiren yiyecekler , korana virüs (covid 19 ) akciğere fazlasıyla zarar vermektedir. Akciğerlerimizi güçlendirmek için daha sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kilomuzu korumak , yaşam tarzımızı düzenlemek gerekir. Bağışıklığımızı ve akciğerlerimizi güçlendirmek için antioksidan barındıran sarımsak , zencefil, zerdeçal, keçi boynuzu ,üzüm çekirdeği, tere, siyah havuç , kekik, Şifa kaynağı olan bu besinleri bol miktarda tüketmeliyiz. Solunum sistemimiz bizim için çok önemlidir , pandemi döneminde covid 19 salgınının akciğerimize bıraktığı hasar ortada olduğundan beslenmemize daha da dikkat etmek gerekir. Kırmızı et , beyaz et, haftada iki kere balık. Yeşil sebzeler avokado , brokoli ve kesinlikle temiz havada bolca spor yapılmalı.

Akciğeri Güçlendiren Yiyeceklerin Faydaları?

Akciğeri güçlendiren yiyeceklerin faydaları, sarımsak antioksidan selenyum potasyum C vitamini kalsiyum barındırır. Sarımsağın içinde oluşan allisin maddesi akciğerlerdeki mukusu temizler ve soğuk algınlığı oluşumunu engeller ve akciğeri temizler. Yemeklerimizde ,farklı salata çeşitlerinde, Sarımsak kullanmaya özen göstermeliyiz. Uzmanlar sarımsaklı yoğurt, haftada dört beş gün tüketilmesinde faydalı olduğunu söylemişlerdir. Zerdeçal ve zencefil çayımıza ekleyebiliriz zerdeçal ve zencefil, akciğerlerimizdeki toksin parçalarına temizlemeye yardımcı olur astıma ve diğer solunum yollarına iyi geldiği saplanmıştır .Ayrıca hava kirliği ve sigara dumanına , pasif içici olan kişilere zararı en az duruma engelleyerek dengeler. Keçiboynuzu akciğerlerimize detoks etkisi yapan bir besin kaynağıdır, Toksinlerinde parçalamaya yardımcı olur keçiboynuzu akciğerlerimizin sağlıklı olmasını güçlendirir. Kekik , üst solunum yolları öksürük ,göğüs tıkanıklığı eterlediği uçucu yağlar sayesinde akciğerimizi temizler kekik çayı veya kekik suyunu sıcak suda demlenip odada bulundurursak mikroplarında yok olmasını sağlar. Siyah havuç astım bronşit ses kısıklığına öksürük ve balgam sökücü özelliği antioksidan sayesinde akciğerimizi temizler ,içinde bulundurduğu minareler sayesinde akciğer kanserine vücudu korur. Siyah havuç suyunu .turşunu ve çorba yaparak tüketebiliriz. Üzüm çekirdeği çiğneyerek tüketilmelidir ,içerinde bulunduğu resveratrol maddesi sayesinde ve antioksidan akciğeri temizler ve akciğer kanserine büyük rol oynar ve korur. Tere akciğerimizi temizler yeşil sebzeler içinde olan bu bitki oldukça faydalıdır içinde bulunan A ,E, C vitaminleri olan tere minareliler açından zengindir. Folik asit kalsiyum demir bulundurur akciğerimde oluşan ,kontrolsüz ve bağımsız hücrelerin oluşmasını engelleyerek akciğer kanserine karşıda korur. Tereyi et yemekleri yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz ,salatlarımıza ekleyebiliriz, tere suyunu çay gibi demleyip tüketebiliriz .Avokado akciğer dokusunun ve temizlenmesini ve yenilemesini sağlıyor, avokado salatası yada sade olarak tüketebiliriz. Brokoli oldukça bol bir vitamin deposu olduğundan ve antioksidan içeren glukosinolatlar içeren bileşenler sayesinde vücudumuza bir çok faydası vardır. Brokoli içinde
 sülforafan sayesinde akciğer hücrelerinin yenilenmesine aktif bir rol oynar enfeksiyonlara karsı akciğerimizi korur .Brokoli yemeği .brokoli çorbası ve salatası bolca tüketebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.