Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu çayının sağladığı yararlar, pek çok alanda kendini göstermektedir. Sağlık problemlerinden, saç sağlığına kadar insan vücudundaki problemlerin birçoğunun çözümünde ısırgan otu çayı kullanılmaktadır.

Isırgan otunun çok bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Dikenli bir bitki olması sebebiyle yağ yakımını kolaylaştırıcı bir bitkidir. Zayıflama süreçlerinde oldukça fazla tercih edilmektedir.
 • Parçalayıcı ve çözücü olması sebebiyle kum ve taş düşürme aşamalarını kolaylaştırıcı etkiler sunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücut yenileyici etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımını arttırdığı gibi kalp ve damar sağlığı için de oldukça önemlidir.
 • Solunum yollarına ilişkin problem yaşayanların tüketimiyle, hem alerjik solunum hastalıklarının tedavisinde hem de sağlıklı nefes almak isteyenlerin tedavisi desteklenmektedir.
 • Hücre yenileyici etkisi olması sebebiyle cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Buna ek olarak saç dökülme probleminde de hücre yenileyici etkisi sebebiyle kullanılmaktadır
 • Boşaltım sistemi üzerinde etkili olması dolayısıyla iyi bir idrar söktürücü olarak da bilinmektedir.

Isırgan Otu Çayı Yapımı

Isırgan otu çayı hazırlanırken, iki şekilde sunum yapılabilmektedir. Hem demleme usulü hem de kaynama usulü kullanılabilir. Fakat öneriler, ısırgan otu çayını demlemeye yönelik verilmektedir.

Isırgan otu çayı yapmak isteyenler, eğer demleme usulüne uygun olarak çay yapmaya karar vermişlerse ; kaynamakta olan bir su bardağı suyun üzerine bir tutam ısırgan otu atılarak, on dakika beklemek suretiyle çay hazırlanmış olmaktadır.

Isırgan Otu Tüketiminde Yan Etkiler

Isırgan otu etkileri   çok olan bir bitki olmakla beraber bu etkiler bazı bünyeler için yan etki oluşturabilmektedir. Bu yan etkilerin tespiti için bazı kriterler olsa da bilinmeyen alerji durumları da ortaya çıkabilmektedir.

Isırgan otu çayı tüketiminde oluşabilecek yan etkiler şöyle sıralanabilir:

 • Çok güçlü bir çözücü etkisi olması sebebiyle anne karnındaki bebeğin de rahme tutulmasını engelleyici olabilmektedir. Bu yüzden düşük doğumlara sebep olabilir.
 • Kan basıncı ve kan şekerini düşürücü etkileri olması sebebiyle özellikle şeker hastalanınız kontrollü kullanımı gerekmektedir. Düşük şekere sebep olabilmektedir.
 • Belirli hastalıklar sebebiyle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastaların vücudunda bilinmeyen etkiler oluşabilmektedir. Bu sebeple kan sulandırıcı kullanmaya ilişkin hastalığı olanların ısırgan otu çayı tüketmemelisin gerekmektedir.
 • Etki gücünün yüksek olması dolayısıyla aşırı tüketiminde uyku problemlerine sebebiyet verebilmektedir.
 • Sindirim ve boşaltım sistemine olan etkisi ile alakalı olarak bazı durumlarda mide ekşimedik yapabilmektedir. Bu durumlarda fazla tüketiminden kaçınmak gerekmektedir.

Bilinen bu etkilerin yanı sıra, ısırgan otuna ilişkin alerjik durumun tespit edilmesi ve varsa yukarıda bahsedilen hastalıkların kontrol edilmesi için ısırgan otu çayı tüketimi öncesi bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Kimler Isırgan Otu Tüketebilir?

Isırgan otu tüketecekler, öncelikle bu ota ilişkin alerji durumunu öğrenmelilerdi. Bunun akabinde ısırgan otunun yan etkileri göz önünde bulundurarak şeker ve tansiyon hastası olma durumu de teyit edilmelidir.

Isırgan otu kullanımında hamilelerin de tedbirli davranması gerekmektedir. Özellikle düşük tehlikesi olan hamileler, ısırgan otu çayı tüketimini hamilelik sonrasına ertelemelidirler. Bunlat dışında sağlıklı her birey için ısırgan otu kullanımı faydalı olmaktadır.

Isırgan Otu Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Isırgan otu kullanırken dikkat edilecekler, öncelikle otun hangi şekilde kullanılacağı ile ilgilidir. Örneğin çay olarak tüketmek isteyenler, demlenme süresinin on dakika olmasına dikkat etmeliler on dakikadan daha az ya da daha fazla bekletmemelidirler.

Isırgan otu çayı tüketiminde diğer çaylardan farklı olarak demleme ve kaynatma arasında mineral ve vitamin değerlerinin düşüş göstermemesidir. Bu sebeple dileyenler demleme şeklinde tüketirken, dileyenler de kaynatma şeklinde tüketebilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.