Varikosel Cinsel İsteksizliğe Neden Olur mu

Varikosel Cinsel İsteksizliğe Neden Olur mu

Varikosel hastalığının cinsel isteksizliğe neden olup olmadığı konusu erkekler tarafından sıkça merak edilen bir konudur. Bu hastalık ülkemizde yaygın olarak görülen ve erkeklerin büyük sıkıntılar yaşamasına neden olan bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 5 erkekten birinde bu hastalık bulunuyor. Bu hastalık kısırlık gibi ciddi problemlere neden olduğundan erkeklerin korktukları hastalıklardan bir tanesidir. Kısırlık sorunu ile doktora başvurmuş kişilerin sağlık durumları değerlendirildiği zaman bu kişilerin neredeyse yarısında yani yüzde 45 inde varikosel hastalığı olduğu ortaya çıkmıştır.

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğe Neden Olan Pek Çok Sebep Olabilir

Cinsel isteksizlik neden olur erkeklerde sorusu en fazla merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bu soruya pek çok cevap vermek mümkündür. Kişiler diğer hastalıkları, ilaç kullanımı, psikolojik faktörler, genetik faktörler, vücutlarında üretilen hormonların düzeyleri gibi konuların her biri cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel İsteksizliğe Neden Olan Sebepler Her Erkekte Farklı Olabilir

Bir kişide cinsel isteksizliğe neden olan durum diğer erkek için bambaşka bir anlama sahip olabilir. İki aynı tedaviyi gören erkeği düşünelim birisi için ilaçlar cinsel isteksizlik kaynağı olabilirken diğer erkek için böyle bir durum söz konusu olmak zorunda değildir. Zaten bu nedenle doktor kontrollerine gitmek önem taşımaktadır. Çünkü doktor kontrolüne giden kişi vücudunu birebirde tanıma imkanı bulur. Doktorlar muayene ettikleri hastalarına kişisel olarak hizmet verirler.

Cinsel İsteksizliğe Tedavi Yapmak İçin Öncelikle Altında Yatan Neden Bulunmalıdır

Erkeklerde cinsel isteksizlik için ne yapmalı sorusunun cevabı bu dertten muzdarip olan kişiler tarafından çok merak edilir. Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle cinsel isteksizliğin altında yatan nedenin ne olduğunu bilmek gerekir. Aksi halde tedavi yönteminin nasıl olması gerektiği konusunda sağlıklı bilgiye erişmek mümkün olmaz. Bir erkek için yüksek stres seviyesinin cinsel isteksizliğe neden olduğu bilinmektedir. Bu durumda söz konusu şahıs kendisini stresten uzak tutarak cinsel isteğini yerine getirebilir. Fakat diğer erkek için hormonal nedenlerden dolayı cinsel isteksizlik yaşanıyor olabilir. Bu durumda doktor genellikle hastaya kişinin hormonlarını düzenlemesine yönelik ilaçlar yazar. Kısacası erkeklerde cinsel isteksizlik nasıl giderilir sorusunun cevabı hastalığın altında yatan neden ile birebir ilgilidir.

Cinsel İsteksizlik Hastalığı Kadınlarda da Görülebilen Bir Hastalıktır

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi de özellikle kadınlar tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Erkeklerde cinsel isteksizlik problemlerinin görüldüğü kadar kadınlarda da cinsel isteksizlik problemi görülebilmektedir. Kadınların menopoza girmesi ile birlikte genellikle cinsel isteksizlik problemi yaşadıkları bilinmektedir. Bu durumun nedeni menopoza girilmesi ile birlikte kadınların hormonlarında farklılıklar yaşanmasıdır. Kimi zaman hormonlar salgılanması gerektiğinden daha az salgılanır. Bu durumda vajinada kuruluğa ve cinsel isteksizlik gibi problemlere neden olur.

Cinsel İsteksizlik Utanılacak Bir Hastalık Değildir

Cinsel isteksizlik söz konusu olduğu zaman tedavide kadın ve erkek ayırt edilmeden doğrudan tedavi yapılmalıdır. Tedavinin geç yapılması kişilerin hastalıklarının daha zor tedavi edilmesine neden olabileceğinden ne kadar geç giderseniz o kadar zararda olacağınızı unutmamalısınız. Bu tarz hastalıklarda genellikle utanma ve sıkılma olur. Fakat hastalıkların hiç birinde utanılmaması gerektiği gibi, bu hastalıktan da utanılmaması gerekmektedir. Aksi halde utandığınız nedeni ile doktora gitmeyerek tedavi sürecini ertelerseniz, kendinize ve sağlığınıza zarar vermiş olursunuz.

Varikosel Hastalığı Ve Cinsel İsteksizlik Arasındaki İlişki

Varikosel ameliyatının zararları, bu ameliyatın kişileri sakat bıraktığı, ameliyat yüzünden cinsel isteksizlik yaşadığını söyleyen kişilerin sayısı epey fazladır. Ne yazık ki toplumda sağlık ile ilgili konularda yanlışlar ağızdan ağza dolaşarak sağlıklı insanların endişelenmelerine neden oluyorlar. Yapılan araştırmalar gerçekten de varikosel hastalığı ile cinsel isteksizlik arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuş. Fakat bu sanılanın aksine varikosel ameliyatı olmaktan kaynaklanan bir problem değil. Bu durum varikosel hastası olan erkeklerin, vücutlarında ürettiği erkeklik hormonu ile ilgili bir durumdur. Bu hastalar vücutlarında olması gerektiğinden daha az miktarda erkeklik hormonu üretirler. Bu durumda onların cinsel isteksizlik yaşamalarına neden olur.

Varikosel Ağrısı Nedeni İle Doktora Gittiğiniz Zaman Neler Olur?

Varikosel ağrısı yaşayan kişiler özellikle testislerinde şiddetli ağrılar olduğuna tanıklık edebilirler ve de genellikle bu sebepten doktora başvururlar. Doktor kısa bir muayenenin ardından erkeklerin varikosel olup olmadığını anlayabilir. Bunun için kimi zaman elle muayene yapılır kimi zamanda hastalardan ıkınmaları istenir. Bu muayeneler sırasında doktor hastasına çeşitli sorular yöneltebilmektedir. Ağrılarının şiddeti, ağrılarının uzunluğu, ne zamandır ağrı probleminin var olduğu gibi sorular gelmesi muhtemel olan sorulardandır. Bu sorulara doğru cevaplar verilmesi teşhisin doğru konulabilmesi adına son derece önemlidir. Kimi zaman doktorlar bazı test ve tahlil taleplerinde de bulunabilirler.

Her Erkekte Aynı Varikosel Belirtisi Görülmeyebilir

Varikosel belirtileri arasında en sık görülenler arasında testis bölgesinde ağrı ve testislerde boyut küçülmesidir. HHer varikosel vakasında testislerde küçülme görülmez. Bu durum genellikle ilerlemiş varikosel vakalarının bir belirtisidir. Fakat testislerde olan ağrı problemi varikosel hastalarının karşılaştıkları ortak problemler arasında yer almaktadır. Bu hastalıkta da diğer hastalıkta olduğu gibi belirtilerin kişisel olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Bir kişide görülen belirtli herkeste görülmek zorunda değildir. Fakat muhakkak hangi belirti görülürse görülsün bir doktora gitmek şarttır.

Varikosel Hastalığının Teşhisi İçin Erkekler Düzenli Olarak Kendilerini Muayene Etmelidirler

Varikosel problemi olan erkeklerde görülen diğer belirtiler arasında testislerde ele gelen sert kitle yer alır. Bu nedenle erkeklerin kendilerini muayene etmeleri son derece önemlidir. Zaman zaman belli aralıklarla yapılan kişisel muayene yöntemlerin hastalıkların erkenden görülmesi anlamına gelebilir, bu da çoğu zaman hastalıklardan daha kolay bir şekilde iyileşmek ve daha az ilaç kullanmak anlamına gelmektedir.

Varikosel Hastalarına Bazı Tavsiyeler

Varikosel hastalığından korunmak için alacağınız bazı önlemler ile  bu hastalıktan kolayca korunabilirsiniz.

 • Sıkan iç çamaşırları ya da kıyafetler giymeyin,
 • Kişisel muayene yöntemlerini öğrenerek kendinizi muayene edin,
 • Gereksiz yere ilaç kullanmayın,
 • Korunmasız seks yapmayın,
 • Cinsel hijyen kurallarına dikkat edin,
 • Gün içerisinde sürekli ayakta durmayın,
 • Fazla kilolu iseniz kilolarınızdan kurtulmak için acilen diyet yapın.

Kimlerde Varikosel Hastalığı Görülme Riski Daha Fazladır?

Kimi insanlarda bazı hastalıkların görülme ihtimali diğer insanlara göre daha fazla olabilmektedir. Biz bu insanlara risk altında olan insanlar diyoruz. Bu kişilerin sağlıklı olan insanlara göre daha fazla özen göstermeleri bir zorunluluk olur. Aksi halde kişilerin hasta olmaları işten bile değildir. Varikosel hastalağının daha çok görüldüğü kişiler arasında:

 • Öğretmen ve polis gibi sık ayakta durulması gereken meslekler ile uğraşan kişiler,
 • Obez ve aşırı şişman olan kişiler,
 • Korunmasız olarak cinsel ilişkiye giren kişisel,
 • Ağır antreman yapan karın içi basıncını artıran nitelikte egzersiz yapan kişiler,
 • Kronik astımı olan kişiler,
 • Karın içi basıncının artmasına neden olan kabızlık problemi yaşayan kişilerde varikosel hastalığı görülme ihtimali daha fazladır. Bu kişilerin sık sık doktora giderek kontrollerini olmalarında fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.