Cildi Besleyen Gıdalar Nelerdir ?

Cildi Besleyen Gıdalar Nelerdir ?

Cilt görünümü, vücut sağlığımızın bir yansımasıdır. Tahriş olmuş, yağlı veya kuru bir cilt, vücut sağlığının azaldığı anlamına gelebilir. Günümüzde birçok insan çeşitli cilt sorunlarından kurtulabilmek için krem ya da losyon gibi farklı kimyasal maddeler kullanır. Bu kimyasal maddeler sürekli olarak kullanılırsa faydadan çok zarar görülebilir ve bu maddeler cilt sorunlarında sadece anlık olarak iyileştirici görevi görürler.

Asıl önemli olan şey cildi besleyen gıdalar ve doğal yöntemlerdir. Yapılan araştırmaların sonucunda cilt sağlığının doğrudan vücut sağlığı ile orantılı ortaya çıkmıştır. Tüketilen her zararlı besin veya madde vücuda zarar verdiği gibi cilde de zarar verebilir. Bu durumun kesin çözümü olabilecek tek şey sağlıklı ve doğal beslenmektir, bunun yanında ise belirlenen bazı vitamin ve mineral içeren besinleri tüketmektir. Bu besinler cildi beslerken, canlı ve parlak görünmesini de sağlar.

Selenyum

Selenyum, doku elastikiyeti alanından sorumlu antioksidan mineraldir. Hücrelerin zarar görmesini engeller ve bunula birlikte göğüs kanseri olma riskini de ciddi oran azaltır.

Cilt kanserine karşı büyük oranda etkiye sahiptir, cildin ultraviyole ışınlarından zarar görmesini engeller. Cildi oldukça iyi besleyen bu maddenin bulunduğu besinleri tüketmek çok önemlidir. Selenyum içeren besinlerden bazıları; ceviz, buğday tohumu, esmer pirinç, somon ve ton balığı, sarımsak, yumurta ve tam tahıllı ekmektir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Tahriş olmuş cilt ya da ciltte ortaya çıkan siyah ve beyaz noktaların sebebi vücutta bulunması gereken yağ asitlerinin ve özellikle de Omega-3’ ün eksikliğinden kaynaklanabilir. Yağ asitleri genel itibariyle cildin yapılandırılması, cilt rengi ve esneklikten sorumludur, ancak bu yağları vücut kendi oluşturamaz, bası besinler aracılığı ile dışarıdan alınması gerekir. Omega-3 içeren bazı besinler arasında; keten tohumu yağı, somon, sardalya, badem, kivi, soya fasulyesi, ceviz, fındık, lahana ve brokoli bulunuyor. Omega-3 içeren bu besinlerin tüketilmesi sonucunda cilt daha genç, canlı ve parlak bir görünüme kavuşur.

E Vitamini

Güneşin zararlarına karşı cildi koruyan antioksidan türüdür. Diğer tür bazı vitaminlerle bir araya geldiğinde, oluşabilecek bazı kanser hastalıklarına karşı vücudu korur. E vitamini ciltte bulunan kuruluğun ve kırışıklıkların azalmasına yarımcı olur. E vitamini içeren ve cildi besleyen gıdalar arasında; domates, avakado, ay çekirdeği, şeftali, lahana, badem ve kuşkonmaz yer alıyor.

C Vitamini

Bu vitamin türü, hava kirliliğinin cilde verebileceği zararı oldukça azaltır. Aynı zamanda cildi güneş ışınlarından da korur. Güneş ışınlarında bulunan serbest kökler, cildin yapısına destekte bulunan kolajen ve elastin lifi tüketirler bu da yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar oluşturur.     C vitamini ise bunun önüne geçer. C vitamini içeren besinlerden bazıları şunlardır; turp, maydanoz, yeşil ve kırmızı dolmalık biber, brokoli ve kara lahana yaprakları.

A Vitamini

Cildin bakımında ve onarılması konusunda büyük rol oynar. Bununla birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, dokuların onarımında ve hücre oluşumunda önemli etkiye sahiptir. Gerekli miktarda alınmaması durumunda, ciltte , akne oluşumu ve deri pullanması gibi sorunlar görülebilir. A vitaminine sahip besinler arasında; ıspanak, ciğer, kayısı, acı biber, kara lahana yaprakları, kavun ve havuç bulunuyor.

Cilt Bakımında Bal

Bal bağışıklık sistemini güçlendirerek, serbest radikallere karşı rol oynar. Fakat cilt için fazlasıyla iyi bir koruyucudur. Hem kuru hem de yağlı ciltlerde faydalı olur. Cilde yumuşaklık verirken, cildin düzgün bir görünüme kavuşması alanında da büyük etkiye sahiptir.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Bu yağ, çok güçlü bir antioksidan olan resveratrol içerir. Resveratrol, cildin sağlıklı, parlak görünmesini ve sıkılaşmasını sağlar.

Portakal

Rahatlıkla ulaşabileceğimiz güçlü bir antioksidanlardan biridir. Etrafımızda oluşan olumsuz çevre koşullarına karşı cildimizi korur ve zengin vitamin değerleri açısından önemlidir. Cildi besleyen gıdalar arasında en önemlisi diyebiliriz çünkü, diş, saç ve cilt güzelliği için fazlasıyla gereklidir. Ayrıca portakal, içerdiği vitaminler sayesinde kan temizleyici olarak da görev yapar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.