Vajinal Akıntı Ve Tedavisi Nedir?

Vajinal Akıntı Ve Tedavisi Nedir?

Vajinal akıntılar genellikle her kadında görülebilecek normal olarak görülen vücudun salgıladığı akıntılardır. Bu akıntı vajinanın kendi nem dengesine uygun olarak çıkmaktadır. Bazı durumlarda hafif akıntı şeklinde görülebilirken bazı durumlarda ise çamaşırlarda bile leke bırakacak şekilde görülebiliyor. Vajinal akıntılar adet döneminin evrelerine bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Adet kanamalarından hemen sonraki dönemde bu akıntının rengi beyaz olurken, yumurtlama döneminde şeffaf olmaktadır.

Vajinal Akıntı Nedir?

Kadınların özellikle jinekologlara başvurma nedenlerinden biri de vajinal akıntılardır. Aslında vajinal akıntılar kadının sağlığı açısından normal olan ve gerekli bir durumdur. Böylece cinsel birliktelikte vajinal kayganlık sağlanabilmektedir. Nemli olma durumlarında ise yürüme ve egzersizlerde de vajinal dudaklar tahriş olmaz. Böylece vajinada bulunabilecek olan tüm mikroplar dışarı atılmaktadır.

Yani denilebilir ki vajinal akıntı vücudun salgıladığı gayet normal olan bir akıntıdır. Bilindiği üzere Vajina’nın genellikle kendine has bir yapısı bulunuyor. Bu özellikler ise bazı yararlı bakterilerin o bölgede yaşaması anlamına gelmektedir. Böylece yararlı bakteriler sayesinde, vajina da bir nem dengesi oluşturulur. Bu denge sayesinde vücutta oluşacak olan herhangi bir durumda uyarıcı niteliği görebiliyor.

Tabi adet döngülerinde meydana gelen vajinal akıntılar dışında bazı akıntılarda olabilmektedir. Bu akıntılar, hormonal değişikler nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun yanında bu akıntılar farklı kokularda ve yapılarda meydana gelmektedir. Bu farklı koku ve yapıda olan vajinal akıntılar genellikle kötü bakterilerin oluşmuş olduğunun habercisi niteliğindedir. Ayrıca bu akıntılar zararlı mantarların veya farklı türde zararların olduğunun da bir göstergesi olarak kabul edilir. Bu nedenle kadınların adet sonrasında bu akıntıların şekillerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Eğer belirtildiği gibi zararlı olan akıntılar oluşuyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Vajinal akıntı ve tedavisi nedir sorusunu doktor kararıyla belirlenmektedir diye açıklayabiliriz. Eğer mikrop döngüsüne sebep oluyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Vajinal akıntı nedir sorusunu cevapladık. Şimdi de vajinal akıntı renklerive anlamlarına göz atalım. Bu renklerde değişiklikler oluyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Vajinal Akıntı Renkleri Ve Anlamları

Vajinal akıntıların geneli normal olarak seyretmektedir. Yani doğal olarak vajina’nın kendi yapısını korumak amacıyla salgıladığı akıntılar olarak bilinmektedir. Peki hangi çeşit ve renkteki akıntılar ne anlama geliyor.

Beyaz Renkli Ve Katı Şekil: Akıntıların geneli yumuşak sıvı yapıdadır. Ancak doktorlara göre yeterince su içilmediği zaman bu akıntılar daha da katılaşır.

Beyaz Renkli Ve Kaygan: Bu akıntı vajinanın en normal olan akıntısıdır. Pürüzsüz olması durumunda herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Yeşil Sarı Ya Da Kahverengi: İşte kötü kokulu ve zararlı bir akıntı türü. Özellikle cinsel birleşmelerden sonra vajina mikrop kapmışsa bu akıntı olmaktadır. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalı.

Balık Kokan Akıntı: Bakterilerin çoğalması durumunda bu tip akıntılar meydana gelir. Bu durumda da mutlaka doktorun bilgisine aktarılmalıdır.

 Kısacası vajina akıntıları ikiye ayrılırlar. Kötü olan akıntılarda mutlaka bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Ancak bu tedavinin mutlaka doktor kontrolü altında olması gerekmektedir. Doktor eğer ilaç tedavisini uygun görürse mutlaka tedaviye uyulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.