Türk Kahvesi Faydaları ve Zararları?

Türk Kahvesi Faydaları ve Zararları?

Türk Kahvesi Nedir?

Türk kahvesi, bir çoğumuzun bildiği gibi kültürümüzde çok önemli bir yeri olan misafirlerimize, dostlarımıza ikramda bulunduğumuz köpüğü ile muazzam görüntüsüyle, lezzeti ile bizi bizden alan damağımızda harika bir tat bırakan, sohbeti muhabbeti derinlere ulaştıran, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olan Türk kahvesi, harika sunumlarıyla baş döndüren bu lezzet Osmanlı zamanından günümüze kadar gelmiştir. Türk kahvesi bakır cezvede ve kor ateşinde kendine has pişirimi ile köpüğü ile evimizde ki ocaklarda, kahve makinelerinde yapılan sıra dışı bir kahvedir. Türkiye’nin il ve ilçesinde tüm restoranlarda, menülerinde yer alan Türk kahvesi yemeklerden sonra keyif yapmak için oldukça meşhurdur, aslında Türk kahvesinin 14. veya 15. yüzyılda keşfedilen bu kahve Habeşistan sınırlarından tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Özdemir paşa yemen de vali olduğu sırada 1517 yılları arasında bu kahveyi nasıl bir içecektir diye denemiş ve çok beğenmiştir, daha sonra İstanbul’a getirerek Osmanlı mutfağında kendilerine özgü bir yöntem tekniği ile pişirerek tüketimine başlamışlardır ve ardından Türk kahvesi tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Daha sonra İstanbul’un farklı yerlerinde kahvehaneler yayılmıştır. Türk kahvesi, telvesi ile sunulan tek kahve çeşididir. Türk kahvesi bazı özelliklere de sahiptir. Uzun süre damakta tadını bırakabilir, kokusu insanları mest eder. Diğer kahve çeşitlerine nazaran yoğunluğu daha fazla olur çok fazla tüketilmesi zararlı olabilir ama günde 3-4 tane içilse bile midede şişkinlik yapmaz, tabii ki fal bakmak için de kullanılan tek kahve çeşidi olarak da nam yapmıştır. Türk kahvesi su veya sade soda ile çikolata eşliğinde ikram edilebilir.

Türk Kahvesi Faydaları?

Türk kahvesinin birçok faydası olduğu bilinmektedir, düzenli içildiğinde Türk kahvesi tam bir antioksidan deposudur. Türk kahvesi kanımızda bulunan kolesterolü seviye olarak dengeler, ağrı kesicilerle etkilerini yarı yarıya varan oranda arttırdığı görülmüştür, kolesterolu da düzenli tüketildiğinde düşürdüğü görülmüştür ve kalp hastalıklarının birçoğunu önler, sindirim sisteminin bazı sorunlarını düzeltir ve yağ yakımına yardımcı olur, zayıflamaya etkisi olduğu görülmüştür. Türk kahvesi selüloit gibi ve ciltte bulunan bazı problemler için çok etkilidir ve de cildi yumuşatır. Türk kahvesi hafıza ve beyin üzerinde geliştirici özelliği ve düzenli kullanıldığında alzheimer hastalığı yakalanma riskini azaltır, kahve içeriğinde antioksidan olması sebebiyle kanser gibi hastalıklara karşı önleyicidir. Türk kahvesinin kemik ağrılarına ve baş ağrısına iyi geldiği saptanmıştır. Türk kahvesi şekersiz içildiğinde zihni açmada ve zihinsel fonksiyonları arttırdığı ve konsantrasyonu yükselttiği görülmüştür. Türk kahvesinin yağ yakımını hızlandırdığı için diyet yapan kişilerin de günlük hayatında diyet listelerinde mutlaka Türk kahvesi vardır, spor yapmaya başlamadan önce bir fincan Türk kahvesi tükettiğimizde, yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Türk Kahvesi Zararları?

Türk kahvesi zararları , yapılan bazı araştırmalara göre Türk kahvesinin günde 4 – 5 fincan aşırı şekilde tüketildiğinde kalp çarpıntısına neden olabilir, reflü rahatsızlığı ve midesinde ülser bulunanların bu hastalıkları tetiklediği görülmüştür, kalbinde ritim bozuklukları olan kişilerde aşırı kahve tüketiminde kalp ritminin hızlanması ve çarpıntının daha yaygın olduğu görülmüştür, tansiyon hastalarının da aşırı kahve tüketiminde tansiyonu yükseldiği görülmüştür, hamile ve emziren kişilerin Türk kahvesi kahve ve kafein içeren maddelerin içilmemesi uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Bazı araştırmalara göre kahvenin kadınlar üzerinde doğurganlığı engellediğini ve yumurtalıklara zarar verdiği gözlemlenmiştir, kahvenin erkeklerin cinsel yönden spermlerinde uyarıcı etki olduğu gözlemlenmiştir. Kahve de bulunan kafein sayesinde daha güçlü olduğu belirtilmiştir.

Türk Kahvesi Tarifi?

Türk kahvesinin tarifi oldukça basittir bir cezveye kişi sayısına göre su eklenir kahve eklenir isteğe göre içine şekerde ekleyebilirsiniz daha sonra cezvemizi ocağa alalım bir çay kaşığı ile karıştıralım 5-6 dakika sonra kahvemiz kaynamaya başlayacaktır biraz köpük alıp fincanlara paylaştıralım daha sonra bir taşım daha kaynattıktan sonra fincanlarımıza cezvedeki kahveyi dökelim Türk kahvemiz hazır tamamen sizin damak zevkinize göre sade, şekerli, orta yapabilirsiniz afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.