Adet Gecikmesinin Nedenleri Bitkisel Çözümleri Yolları

Adet Gecikmesinin Nedenleri Bitkisel Çözümleri Yolları

Adet gecikmesine neden olan faktörler ve bu probleme çözüm yöntemleri kadınların merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Pek çok neden yüzünden kadınların regl döngüleri düzensiz olabilmektedir. Bilinen en yaygın düzensizliklerden bir tanesi regllerin gecikmesidir. Uzman doktorların verdiği bilgiye göre, adetin düzensiz olmasına neden olan en önemli etken stres. Yapılan araştırmalar stresin vücutta pek çok dengeyi bozduğunu gösteriyor. Bu nedenle de kişilerin stresten uzak bir yaşam sürmeleri çok önemlidir. Stres dışında kimi zaman kullanılan diğer ilaçlar, hormon üretiminin dengesizleşmesi, yeme bozuklukları gibi etkenler de adetin gecikmesine neden olmaktadır.

Adet Gecikmesinin Önüne Geçmek İçin İlaçları Tercih Etmeyin

Adet geciktiği zaman kadınlar genellikle ilaç kullanma yöntemine başvurmaktadırlar fakat bu doğru bir yaklaşım değildir. İlaçların vücuda olan yan etkileri düşünüldüğü zaman bir yandan adeti “düzenli” hale getiren ilaçlar diğer yandan vücudu tahribata uğratmaktadır. Fakat bitkisel yöntemler böyle değildir. Bitkisel yöntemlerin hiçbir yan etkisi olduğu görülmemiştir. Bunun yanın sıra bitkisel yöntemlerin vücuda faydaları vardır. Sağlıklı olan kişiler bile bu bitkisel yöntemlerden faydalanarak daha sağlıklı bireyler olabilirler. Çoğu zaman bu yöntemler çocukların kullanması için bile uygundur.

Bitkisel Adet Söktürücü Yöntemleri Denemeden Önce Dikkatli Olun

Hızlı adet söktürücü yöntemleri adet görmekte zorlanan kadınlar tarafından sıkça tercih edilir. Fakat  bu yöntemler tercih edilirken dikkat edilmesi gereken konular göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hususlardan bir tanesi bu yöntemlerin doktora danışmadan uygulanmaması gerektiğidir. Bu yöntemler her ne kadar bitkisel olan yöntemler bile olsalar, doktor onayı olmadan kullanılan adet söktürücü bitki çayları bile kişilerin sağlığı için zararlı olabilmektedir. Bu çaylar ve bitkisel yöntemler kişiye özel olarak hazırlanan tarifler olmadığından kimi insanlar için adet söktürücü etki yaparken kimi insanlar için alerjik reaksiyon anlamına gelebilir.

Adet Görme Problemi Yaşayan Kişiler Bol Miktarda Soğan Tüketmeliler

Adet söktürücü yiyeceklerden en çok kullanılanlardan bir tanesi soğandır. Soğan bütün vücut sağlığı için son derece faydalı olan, yemeklerde ve salatalarda kullanılan, uzun yıllar önce ilaç olarak kullanılmış bir bitkidir. Adet görmek konusunda problem yaşayan kişiler de soğan bitkisinden faydalanabilirler. Adet söktürücü özelliğinden faydalanmak için soğan düzenli olarak tüketilmelidir. Her gece yatmadan önce 1 orta boy soğanın yarısının tüketilmesi adet kanının gelme sürecisini artıracaktır. Soğanın tüketimi kişilerin kendi damak zevklerine kalmıştır. Dileyenler yemeklerin içinde tüketebilir, dileyenler de yalnızca tedavi amacı ile tek başına soğanı tüketebilirler.

Adet Gecikmesi Tedavisi İçin Doğal Yöntemler Kullanılmasının Avantajları Nelerdir?

Adet söktürücü doğal yöntemler arasında yer alan en bilindik yöntemlerden bir tanesi de bitki karışımları yöntemidir. Bitkiler vücuda zararları olmayan, vücuda sağlık katan, çocuklarda da güvenilir bir şekilde kullanılabilen malzemelerdir. İlaç yöntemlerine göre fiyatları çok daha ucuz olduğundan iyileşmek için tonlarca para ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra ilaçlarda olduğu gibi bitkilerin hiçbir yan etkisi yoktur. Bu nedenle herkese adet söktürücü ilaçlar kullanmadan önce mutlaka bitkisel yöntemlerin denenmesi önerilmektedir.

Rezene Bitkisi Adet Sökmek İçin Birebir

Adet söktürücü özelliği ile bilinen bitkilerden bir tanesi de rezene bitkisidir. Bu bitki kullanılarak hazırlanan bitki çayları kısa sürede etkisini gösterir ve adet kanının gelmesine yardımcı olur. Kimi kadınlar rezene için adeta bir adet söktürücü iğne tanımlamalarını yapmışlardır. Rezene aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur. Bu nedenle kış aylarında severek tüketilen bir bitkidir. Genellikle çayı tüketilir. Rezene aynı zamanda kişileri rahatlatıcı ve gevşetici etkiye sahip olduğundan rahatlamak isteyen kişiler yatmadan önce bu kürü içebilirler.

Adet Kanı Gelmesine Yardımcı Olan Rezeneli Kür Tarifi

Bu kür için rezene yaprağına ve papatya yapraklarına ana malzeme olarak ihtiyaç duyacaksınız. 3 su bardağı suyu kısık ateşte kaynatın. Daha sonra kaynayan suyun içine 2 yemek kaşığı rezene ekleyin. Bir iki dakika kaynayan rezenelerin içine papatya yapraklarını da ekleyin. Papatya yapraklarının miktarının rezene yaprakları miktarından az olmasına özen gösterin. Bütün malzemeleri ekledikten sonra 5 dk daha tüm karışımı kaynatın ve tadının acılığını almak için karışımın içine bir çay kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı gece yatmadan önce ve sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

Adet Olamyorsanız Stres Seviyenizi Mutlaka Düşürmeniz Gerekir

Stresten mümkün olduğu sürece uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalara göre yüksek seviyede stresli olan kişiler daha ok adet düzensizlikleri yaşıyorlar. Meditasyon yapmak, yoga yapmak, kişilerin sevdiği işler ile uğraşması ve müzik dinlemek gibi aktivitelerin stres seviyelerini düşürdüğü biliniyor. Kişiler eğer stresli olduklarını hissediyorlarsa bu yöntemlerden faydalanarak stres seviyelerini düşürebilirler.

Adet Olamayan Kişilere Bazı Tavsiyeler

  • Beslenme yetersizliği adet düzensizliklerine neden olduğundan kişiler yeterli ve dengeli beslendiklerinden emin olmalıdırlar.
  • Stresten uzak durulmalıdır.
  • Doktor kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Gerektiği durumlarda vitamin ve mineral takviye destekleri yapılmalıdır.
  • Doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.
  • Egzersiz yapılmalıdır.

Bu önerilere kulak verilmesi halinde kişilerin adetleri daha düzenli olacaktır. Yalnızca adet görmekte sorun yaşayan kişiler değil, adetleri düzenli olan kişilerde hayatlarında bu önerileri mutlaka uygulamalıdırlar.

Adet Düzensizliğinde Tanı Nasıl Konulur?

Adet düzensizliğinde tanı konulması için konu ile ilgili muhakkak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayenesi gerekmektedir. Doktor sizden ultrasonografi isteyecektir. Bunun yanında size bazı sorular soracaktır. Adetin ne zamandan beri olmadığı, son adetin şiddeti v zamanı, ilaç kullanımı hakkında sorular sorulması muhtemeldir. Tedavi yönteminin doğru yapılması açısından kişilerin sorulara doğru ve direk cevaplar vermesi gerekir.

Adet Düzensizliğinde İstenilen Testler Nelerdir?

Sorulara ek olarak doktor sizden hormon profili analizi de isteyebilir. Kimi durumlarda röntgen filmi ve tomografinin de istendiği olmuştur. Burada hekim genellikle kişilerin sorulara verdikleri cevaplardan yola çıkarak karar verir. Buna ek olarak hastanın yaşı, hastalığın durumu, fizyolojik özellikler gibi diğer etmenler de etkili olur.

Polikistik Over Sendromu Olduğunuz İçin Adet Gecikmesi Yaşıyor Olabilirsiniz

Adet gecikmesinin en bilindik nedenleri arasında polikistik over sendromu yer almaktadır. Bu hastalık kadınların yumurtlama sürecine zarar verir. Bu nedenle de kadınların yumurtlama döngülerinin zarar görmesi ile birlikte adetlerde gecikme meydana gelir. Yumurtlamada yaşanan gecikmelerin sebebi kistlere yerleşmiş olan kistlerdir.

Dengesiz Beslenme Adet Düzensizliklerine Davetiye Çıkarıyor

Beslenme her hastalıkta olduğu gibi adet düzenliği probleminde de önemli bir rol oynuyor. Kişilerin beslenme düzenleri dengesiz olduğu zaman kadınlar kolay bir şekilde adet gecikmesi problemi ile karşılaşabiliyorlar. Genellikle eksik yağ alımı, adet gecikmesinin yaşanmasında etkili oluyor. Yağ hormonlarının eksik olması kadınlık hormonun üretilmesini engellediği için adet de düzensiz gerçekleşmiş oluyor. Pek çok yerde yağ ölçümü yaptırmak mümkündür. Kişisel yağ oranlarını ölçtürerek, yağ oranlarının normal olup olmadığını kontrol edebilirler. Yağ oranı düşük çıkan kişiler sağlıklı yağ kaynaklarından faydalanarak yağ miktarlarını artırmalılardır. Bu kaynaklar arasında en bilinenleri badem, fıstık ve ceviz gibi kuru yemişler, avokado ve zeytin yağı yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.