Adet Gecikmesinin Nedenleri Bitkisel Çözümleri Yolları

Adet Gecikmesinin Nedenleri Bitkisel Çözümleri Yolları

Adet gecikmesi problemine neden olan etkenler ve bu probleme bitkisel çözüm yöntemleri adetleri düzensiz olan ya da adetleri geciken kadınlar tarafından merak eden kadınlar tarafından sık merak edilen konular arasında yer alıyor. Adet gecikmesi problemi neredeyse her kadının başına en az bir kere geliyor. Adet gecikmesinin altında yatan neden kimi zaman stres, beslenme düzeni, hareketsiz yaşam olabilirken kimi zaman da kişilerin sahip oldukları diğer hastalıklar yüzünden adet gecikmesi yaşıyor olabilirler. Adet Gecikmesinin Nedenleri Bitkisel Çözümleri Yolları nelerdir.

Adet Gecikmesi Tedavisi İçin Altında Yatan Neden Öğrenildikten Sonra Tedavi Yöntemi Uygulanmalıdır

Herkesin adet gecikme yaşamasının nedeni farklı olduğundan tedavinin yapılabilmesi için de adet gecikmesinin altında yatan sebebin bulunması gerekecektir. Stresli olan bir kişi için tedavi yöntemi stresten uzak durmak olacaktır. Adet kanı kendiliğinden gelecektir. Eğer kişi hormonal bozukluklar yaşadığı için adet göremiyor ise kişinin hormonlarının düzenlenmesine yönelik ilaçlar kullanması yerinde olacaktır. Bu kişide stresten uzak durmak açıkça yeterli bir tedavi yöntemi olmaz.

Hızlı Adet Söktürücü Bitkisel Yöntemleri Uygulamadan Önce Akılda Bulundurulması Gerekenler Nelerdir?

Hızlı adet söktürücü yöntemler uygulanmadan önce kişilerin mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Tarifler her ne kadar doğal içerikler ile oluşturulmuş olsa da, herkesin bünyesi farklı olduğu için birisine iyi gelen bir bitki öbür insan için zarar verici olabilmektedir. Eğer kişilerin herhangi bir bitkiye alerjisi varsa, bitki ne kadar faydalı olursa olsun bu bitkiden uzak durulması gerekmektedir. Kişiler dilerseler bu yöntemleri uygulamadan önce kürleri az miktarlarda yaparak küçük alerji testleri yapabilirler. Bu sayede istenmeyen durumların önüne geçmiş olacaklardır.

Adet Sökmek Ve Daha Az Hasta Olmak İçin Bol Bol Rezene Tüketimi Yapılması Öneriliyor

Adet söktürücü bitki çayları arasında en sevilerek tüketilen bitkilerden bir tanesi rezenedir. Rezenin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Yapılan araştırmalar bu bitkiden daha çok tüketen insanların daha az hastalıklara yakalandığını ortaya koymuş. Siz de daha az hastalanmak isterseniz diyetinize bol miktarda rezene eklemelisiniz. Dilerseniz salatalarda ve çorbalarda rezeneyi tüketebilirsiniz. En yayın rezene kullanım yöntemi rezenenin bitki çayı olarak tüketilmesidir. Adet söktürücü yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alan bu bitkiden verim almak için, bitkinin düzenli aralıklar ile tüketilmesi ise şart.

Adet Söktüren Rezeneli Çay Tarifi

Adet söktürücü doğal yöntemlerden en çok uygulanan yöntem rezene ile bitki çayı hazırlanması yöntemidir. Siz de eğer doğal rezene bitkisine ulaşabiliyorsanız bu bitki ile nefis bir çay hazırlayacak adet döngünüzü düzene getirebilirsiniz. Organik olduğundan emin olduğunuz rezene bitkisini temin ettikten sonra 2 su bardağı suyu kısık ateşte kaynatın. Su kaynamadan önce suyun içine 3 kaşık miktarında rezeneyi ekleyin. Ağzı kapalı bir şekilde bitkiyi pişirin. 15 dk piştikten sonra çayı ağzı kapalı bir şekilde demleyin. Rezenenin tadını sert bulanlar çayın tadını daha tatlı yapmak için tarçın ve bal kullanabilirler. Adet söktürücü ilaçları kullanmadan önce, bu bitki çayını tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Adet Düzensizliğinin Tedavisinin Yapılması İçin Öncelikle Adetin Düzensiz Olmasına Neden Olan Etkenin Bulunması Gerekir

Adet söktürücü yöntemleri uygularken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de kişilerin sahte regl olmamalarıdır. Kişisel bazı yöntemleri uyguladıkları zaman zorla adet görebilirler. Buna sahte adet de demek mümkün. Vücut kendini zorlayarak yumurtlar ve de bu yumurtalar dışarı atar. Fakat bu durum reglin düzelmiş olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle kişilerin adet düzensizliğinin altında yatan nedeni bulmaları gerekmektedir. Kimi zaman adet düzensizliğinin altında yatan neden stres kadar basit nedenler olmayabilir. Böyle durumlarda adet söktürücü iğne gibi daha güçlü yöntemlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Polikistik Sendromu Adet Düzensizliklerinin En Çok Görülen İkinci Nedenidir

Adet düzensizliğine en çok neden olan etkenlerden bir tanesi polikistik over sendromu adı verilen sendromdur. Bu sendrom kadın yumurtalıklarında kist bulanmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Yumurtalıklarda bulunan kistler kadınlarda yumurtalık üretimini engelleyebilir. Yumurtalık üretilmediği için de dışarıya adet kanı atılmamış olur. Polikistik over sendromu olan kadınların adetleri neredeyse hiçbir zaman tam olarak düzene girmez. Bu kişilerin bazı önlemler almaları daha yerinde olur.

Adet Düzensizliği Yaşayan Kişiler İçin Bazı Öneriler

 • Beslenme düzeninizde her besinden yeterli miktarda bulunmasına özen gösterin.
 • Yeterli miktarda uyuyun.
 • Doğum kontrol hapı gibi yapay yöntemlerden ve ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Stresten uzak durun.
 • Yeterli miktarda yağ aldığınızdan emin olun.

Bu önerilere uyması gereken kişiler yalnızca adet problemi yaşayan kişiler değildir. Adetleri düzenli olan kişilerin bile bu önerilere kulak vermeleri onların kadın sağlığı için önemlidir.

Aşırı Kilolu Olan Kadınlarda Adet Düzensizlikleri Daha Sık Görülür

Fazla kilolar, kişilerin pek çok farklı sağlık problemleri ile karşılaşmalarına neden oluyor. Adet düzensizlikleri de bu problemlerden bir tanesidir. Fazla kilolu kişiler hem cinsel sağlıklarını düzene koymak için de genel sağlıkları için muhakkak ideal kilolarına ulaşmalıdırlar. Kendi başlarına istedikleri sonuçları elde edemeyen kişiler bir beslenme uzmanından yardım alarak ideal kilolarına ulaşabilirler.

Adet Gecikmesinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesine neden olan diğer nedenler arasında:

 • Kadınların şok diyet yapmaları,
 • Menopoza girmeleri,
 • Hormonal dengenin bozulmasına neden olan hastalık geçirmeleri,
 • Rahim kanseri,
 • Beyin tümörleri ve diğer beyin hastalıkları,
 • Kürtaj,
 • Yemek yeme bozuklukları yer almaktadır.

Adet Gecikmesi Kaç Güne Kadar Normal Kabul Edilir?

Kişiler tamamen sağlıklı olmalarına rağmen kimi dönemlerde adet gecikmesi yaşayabilirler. Bu durum belli bir seviyeye kadar normal kabul edilmektedir. Genellikle doktorlar tarafından 7 günlük bir gecikme normal olarak kabul edilir. Fakat bu süre bir haftadan daha uzun sürüyor ise, durum mutlaka uzman bir doktor ile paylaşılmalıdır. Erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi tedaviye faydalı olduğu unutulmamalıdır.

Adet Gecikmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet gecikmesi için tedavi yapılırken kişilere bitkisel yöntemler önerilebilir, aşı olunabilir ya da adet söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Genellikle kullanılan en yaygın yöntem adet söktürücü ilaçların kullanıldığı yöntemdir. Fakat bu yöntemin yan etkilere sahip olduğu bilindiğinden bazı kadınlar bu durumdan kaçınmak isteyebilirler. Bu durumda genellikle bitkisel tedavi yöntemlerine yönenilmektedir. Pek çok bitkinin adet söktürücü özelliği olduğu bilinmektedir. Bu bitkiler kullanılarak hazırlanan kürler kısa sürede kişilerin adetin düzene girmesini sağlayabilir. Kimi durumda adet düzensizliğinin altında yatan neden hormonal bozukluklar olabilmektedir. Böyle durumlarda hormonların düzene girmesini sağlayacak aşı uygulamaları yapılabilmektedir.

Her Adet Düzensizliği Aynı Şekilde Tedavi Edilmez

Adet düzensizliği tedavi edilirken kişilerin adet düzenliğinin altında yatan nedeni bulmaları ve buna uygun bir tedavi yöntemi seçmeleri gerekecektir. Herkes için aynı hastalığın tedavisinin aynı olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle aynı hastalık olması gerekçesi ile tabiri caizse kara düzen tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. Bu karışıklıktan korunmak için bir doktora giderek muayene olmanız yeterli olacaktır. Doktorunuz size özel olan ve sizin için en uygun olan çözüm yolunu size sunacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.