Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız, en başta kalbi korumalıyız ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Beslenmeye özen göstermek, spor yapmak yürüyüş yapmak bunların başında gelir. Ama sadece bunlar yeterli olmayacaktır. Temizlikten uyku düzenine ve stresten uzak durmaya. Cinsel yaşama önem vermeye bir çok kuralın olduğundan bahsedeceğiz. Aynı zamanda doğa ortamlarından bulunmaya temiz hava almaya da ihtiyacımız vardır. Vücudumuzun hasta düşmemesi için ve kişisel temizliğe beslenmeye dikkat etmemiz gerekir.

Sağlıklı Yaşam Nedir?

Sağlıklı beslenmeli ve yağlı yemeklerden uzak durulması gerekir. Her zaman çok kilo almaktan çekinmeliyiz. Alkol, sigara gibi zararlı şeylerden uzak durmalıyız. Sağlıklı yaşam nedir, en önemlisi sabah kahvaltısıdır ve meyve sebze tüketimine önem vermeliyiz. Gün içerisinde sürekli aktif olunmalıdır ve fazla oturmamak gerekir. Stresten uzak durmalı ve cinsel yaşama dikkat edilmelidir. Uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir, erken yatıp erken kalkmak gerekir. Doğa ile baş başa kalmak ve şehrin sıkıntısından kurtulmak lazım. Yüksek tansiyonun en büyük sebeplerinden biri de kilodur. Fazla kilolu olmak hep kalp hastalığına hemde inme için risk oluşturmaktadır.

Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı yaşam önerileri, dediğimiz gibi sigara içimi yavaş yavaş bir ölümdür ve kansere damar tıkanıklarına yol açar. Kalp sağlını korumak ve spor yapmak en önemli durumlardan biridir. Düzenli spor yapmak yüksek tansiyonu düşürür, ayrıca kolesterolü düşürür, kan pıhtılaşmasını önler. Şeker hastalığını spor egzersiz yapmak önler. Stresi azaltır. Kısacası hareket hareket her zaman sağlıklı olmanın başında gelir. Bundan dolayı gün içerisinde yapacağımız yürüyüşler, egzersizler, spor ve benzeri bizim ömrümüzü uzatır. Günde 30 dakika yürüyüş kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Hafta en az 5 gün yapılması çok önemlidir. Yapılan egzersizler arttıkça daha çok sağlıklı oluruz. Bu yürüyüşü günlük faaliyetlerine ekleyin. Yalnız şunlara dikkat edilmesi gerekir. Isınmadan yapılan spor vücuda ani yük yüklendiğinden kalp krizine yol açabilir. Ani ölümlere davetiye çıkarır. Bundan dolayı yürüyüş ve egzersizi ısınarak yapmamız gerekir. Gerekli ısınma hareketleri yapılmaz ise, kalbi besleyen damarlar sıkışır. Ritim bozukluğu oluşmasına ve hatta kalbin durmasına neden olur. Doğuştan kalp rahatsızlığı olan ve yada ailesinde bu tarz sorun olan kişiler spor yapmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Sağlıklı Yaşam Nasıl Olur?

Sağlıklı yaşam nasıl olur, keyfinizi artıracak şeyler deneyin. Mesela güzel kokular her zaman insanların psikolojisine iyi gelmiştir. İyi bir psikoloji sağlıklı olmaya yol gösterir. Portakal kabuğu koklayın evet, yanlış duymadınız portakal kabuğu yapılan araştırmalara göre portakal özünün ruh haline iyi geldiğine ve dikkati arttırdığı yönündedir. Portakal yağıyla yapılan masaj baş ağrılarına iyi gelmektedir. Yemek yerken sizi oyalayacak dış etkenlerden uzak durun. Yemeğinizi iştahla yemek size mutluluk verir. Uyumadan önce yastığınızın ucuna lavanta yağı damlatın. Bu sizin için bir terapi anlamına gelir. Kokusu rahat ve hoş bir uykuya dalmanızı sağlar. Diş ipi kullanın diş sağlığı için çok önemlidir. Dişlerin temiz olması kalp hastalıklarını da önlemeye yardımcıdır. Gözlerinize iyi bakın ve rutin kontrolleri yaptırın. Meditasyon yapın, ruhunuzu genç tutar. Kaslarınızı esnesin bu vücudunuza hafiflik verecektir. Bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirin. Her derde deva olacak bitki çayları bulunmaktadır. Papatya çayı rahat uyumanızı sağlar. Çalışma saatleri dışında radyasyondan uzak durun. Sizler için araştırdık paylaştık, umarım yardımcı olabilmişizdir. Sağlıkla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.