Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa çayının olumlu etkileri, hem psikolojik hem de fizyolojik tedaviler üzerinde görülmektedir. Farklı adlandırmalarla bilinmekte olan melisa çayı faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Farklı yaş gruplarının uyku problemlerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Hem yetişkinlerin hem çocukların uykusuzluk çektiği geceler için melisa çayı önerisi bulunmaktadır.
 • Bakteri ve mikroplarla savaşan antiseptik özelliği sayesinde vücutta oluşan yara ve uçukların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Yüz bölgesinde oluşan akneler, sivilceler ya da lekeler için de tedavi edici etkisi olan melisa, kremlerle birlikte de kullanılmaktadır.
 • Stres durumlarında sakinleştirici etkiler sunması sebebiyle depresyon tedavilerinde destekleyici olarak tüketilmektedir.
 • Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisi, mideyi rahatlatarak olmaktadır. Rahatlatıcı etkisi mide üzerinde hissedilmesi sebebiyle sindirim sistemini de daha sağlıklı bir hale getirmektedir.
 • Stres ve kaygı durumlarını hafiflettiği gibi dikkat ve odaklanmayı da destekleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Tansiyon dengeleyici etkisi sebebiyle hem yüksek hem düşük tansiyon hastalarında tedavi edici etkiler sunmaktadır.
 • Ağrı kesici etkileri olması sebebiyle hem adet ağrılarında hem de baş ağrılarında etkili olmaktadır.
 • Ekstra olarak zayıflatıcı yoğun etkisi olmamasına rağmen diyet programlarında spor sonrası rahatlamalar için eklenmektedir.

Melisa Çayı Demleme Önerileri

Melisa çayı demleme yolları, taze melisaların seçilmesinin ardından belirlenmektedir. Melisa çayından en verimli etkiyi almak isteyenler için kuru melisa otu kullanılması gerekmektedir.

Bir su bardağı kaynamış suya, bir çay kaşığı melisa otu ekleyerek 7-8 dakika kadar demlenmeli beklenmelidir. Demlenen çayın çok sıcak olarak tüketilmemesi en doğru sonucun alınmasını sağlamaktadır.

Melisa Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Melisa çayının olumsuz etkileri, çay tüketim zamanı ve miktarı ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin gün içinde içilen Melisa çayı fazla halsizlik yorgunluk ve uykusuzluk etkileri oluşturabilmektedir. Nitekim rahatlatıcı etkisi sebebiyle akşam tüketimi önerilmektedir.

Melisa çayı faydaları karşısında oldukça az sayıda olmasına rağmen olası yan etkileri şöyle sıralanabilmektedir:

 • Tüketimin zamanına bağlı olarak uyku hali
 • Kaslardaki rahatlama sonucu oluşan gevşemeler
 • Aşırı tüketim durumlarında oluşan cilt ve deri tahribatları
 • Ciltte kızarıklık ve döküntüler
 • Düşük doğum yapma riski
 • Alerji durumu
 • Şişkinlik hali

Melisa Çayı Doğru Tüketimi

Melisa çayı tüketim önerileri, çayın tüketim miktarı ve zamanı ile ilişkili olarak belirtilmektedir. Melisa çayının çok tüketildiği durumlarda halsizlik hissi, deri döküntüleri, vücutta oluşan kızarıklıklar gibi sonuçlar ile karşılaşılmaktadır.

Melisa çayı tüketim zamanı ise akşam olarak belirlenmektedir. Gündüz içildiğinde gün içi rutini aksatabileceği için doğru etkiyi almak mümkün olmayacaktır. Yatmadan bir saat önce içilen melisa çayı düzenli tüketilmesi halinde olumlu etkilerini kısa sürede gösterecektir.

Diğer bitki çaylarında da olduğu gibi melisa çayının süresiz tüketimi alışkanlık oluşturacağı İçin etkiyi de azaltacaktır. 15 gün düzenli kullanım ardından verilen ara ile vücutta alışkanlık oluşmayacak 15 gün sonra yeniden başlanması halinde olumlu etkileri görülmeye devam edilecektir.

Rahat Uyku İçin Melisa Çayı

Melisa çayı tüketerek rahat uyumak, düzenli kullanım ve doğru demleme şekilleri ile mümkün olmaktadır. Vücut üzerinde oluşturduğu rahatlatıcı ve gevşetici etkisi sayesinde uyku problemlerinin çözümünde sıkça kullanılmaktadır.

Melisa çayı faydaları içerisinde en çok bilinen uyku etkisi yalnızca yetişkinler için değil çocuklar içinde kullanılan bir yöntemdir. Stresli ve kaygı durumu yüksek olan çocuklarda Melisa çayı tüketimi rahatlatıcı etkiler sunmaktadır.

Çocukların Melisa çayı tüketimi, yetişkinlere göre daha seyrek ve az miktarda olması gerekmektedir. Çocuğun kronik bir hastalığı olmadığı durumlarda, her gün olmamak kaydıyla stresli ve kaygılı anlarda tüketimi rahatlatıcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.