Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane çayındaki tedavi edici özellikler, yalnızca çay olarak tüketiminde değil nanenin farklı kullanımlarında da görülmektedir. Nane çayı faydaları, vücut sağlığının pek çok alanında kullanılmaktadır.

Bu faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Mide rahatsızlığına ilişkin her durumda kullanılabilmektedir. Rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi sayesinde ağır yemekler sonrasında da mideyi rahatlatmak için tüketilmektedir.
 • Diş macunlarında da sıkça tercih edilmesinden anlaşılacağı üzere, ağız kokusunu gidermede oldukça etkilidir.
 • Hem baş ağrısında hem vücutta olan kas ağrılarında kullanılmaktadır. Mentol etkisi ile ağrı olan bölgede bir ferahlama oluşturmaktadır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını olumlu etkilemesi sonucu olarak adet dönemlerinde de tercih edilmektedir. Hem rahatlatıcı hem de söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Yalnızca fizyolojik rahatsızlıklarda değil psikolojik rahatsızlıklarda da kullanılmakta olan nane, hem uyku durumunu düzenlemesi hem de anti-depresyon etkisi göstermesi sebebiyle tercih edilmektedir.
 • Mentollü içeriği sayesinde solunum sisteminde tedavici edici etkisinin yanı sıra rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Özellikle sinüzit şikayeti bulunanlar için nane çayı etkili ve kısa çözümü sağlamaktadır.
 • Kozmetik sektöründe de sıkça kullanılmakta olan nane, cilt üzerinde yenileyici ve tazeleyici etkiler sunmaktadır.
 • Migren hastaları için çözümsüz kalan baş ağrılarında da nane çayının rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kas ağrılarında hafifletici etkisi olması sebebiyle, sporda oluşan kas ağrıları için önerilmektedir.

Nane Çayı Nasıl Demlenir?

Nane çayı demleme şekilleri, hangi noktada tedaviye ihtiyaç duyulması ile ilgili olarak belirlenmektedir. Toz nane ile yapılabildiği gibi yaş nanelerle de nane çayı yapılabilmektedir. Her birinde olumlu etkiler görmek mümkün olacaktır.

Nane çayı faydaları en etkili bir şekilde görülebilmesi için nane çayı için kullanılacak nanelerin taze olması gerekmektedir. Taze olmayan nanelerin ferahlatıcı ve mentollü etkilerini görmek mümkün olmayacaktır.

Kaynamış olan bir bardak suya birkaç yaprak nane atılmasının ardından 5-7 dakika kadar bekletilerek nane çayı demlenmektedir. Fakat çay yapımında kuru nane kullanılacaksa bekleme süresi daha kısa tutulmalıdır.

Nane Çayı Yan Etkileri

Nane çayının olumsuz etkileri, kullanım durumundaki aşırılıklar ile söz konusu olmaktadır. Nane çayının günde iki bardaktan fazla tüketilmesi farklı bünyelerde olumsuz yan etkilerin görülmesine neden olabilmektedir.

Nane çayının olası ya etkileri şöyle sıralanabilmektedir:

 • Keskin tadı sebebiyle mide yarası olanların kullanımında mide yanması oluşabilmektedir.
 • Hamilelerin nane kullanımı, doktor yönlendirmesi ile yapılabilmektedir. Olası risk faktörleri dahilinde hamilelerin kullanmaması önerilmektedir.
 • Sindirim sistemi üzerindeki yoğun etkisi sebebiyle ishal, kabızlık gibi sorunlar aşırı tüketim sonucunda oluşabilmektedir.
 • Cinsel duygularda zayıflama oluşturabileceği için cinsel sorunu olan çiftlerin nane çayı tüketimini azaltmaları gerekmektedir.

Baş Ağrısında Nane Tüketimi

Nanenin baş ağrısına etkisi, oldukça rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir içerik sunmaktadır. Sinüzit ağrılarında, migren ağrılarında ya da yorgunluk dolayısıyla oluşan yorgunluk hallerinde nane çayı tüketimi tercih edilmektedir.

Nanenin yalnızca çay olarak tüketimi değil doğrudan besin olarak alınması, başa maske yapıp kullanılması gibi farklı kullanımları da baş ağrısında ferahlatıcı etkiler sunmaktadır. Özellikle çözümsüz olarak bilinen migren ağrılarının en iyi çözümü olarak nane çayı önerilmektedir.

Nane Çayının Doğru Tüketimi Nasıl Olur?

Nane çayını doğru tüketmek, çoğunlukla demleme şeklinde yapılan nane çayı tüketimi ile olmaktadır. Nane çayı faydaları, kaynatma ile değil demleme ile daha etkili bir şekilde görülecektir.

Rahatlatıcı etkisi sebebiyle özellikle gece tüketilmesi önerilmektedir. Uyku öncesinde bir bardak nane çayı içmek hem baş ağrılarını azaltacak hem ferah bir uyku sağlayacaktır. Stres üzerinde olumlu etkisi olması sebebiyle gün sonunda içilen nane çayı daha etkin olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.