Yüzdeki Kırışıklıklar Bitkisel Yöntemlerle Nasıl Geçer ?

Yüzdeki Kırışıklıklar Bitkisel Yöntemlerle Nasıl Geçer ?

Yaşlılığı bağlı olan kırışıklıklar, ciltte bulunan elastikiyetin azalması sonucunda, hidrasyon eksikliği ve kolajen yenilenmesi gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelirler. Bu çizgilerin azalmasında estetik operasyonlar ya da ilaç kullanımı gibi yöntemler kullanılabilir, fakat doğal yöntemler daha çok tercih edilir. Yüzdeki kırışıklıklar birçok bitkisel yöntem ile azaltılabilir hatta düzenli ve uzun süreli bazı yöntemlerle, kırışıklıklar tamamen yok edilebilir. En fazla tercih edilen bitkisel yöntemler şunlardır;

  • Avokado
  • Üzüm Çekirdeği Yağı
  • Portakal Suyu
  • Hint Yağı
  • Salatalık
  • C Vitamini
  • Yumurta Akı
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Yoğurt
  •  

Avokado Yağı Faydaları

Bu meyveden elde edilen doğal yağ, içerisinde barındırdığı çeşitli maddelerden dolayı, özellikle göz çevresinde ve diğer yüz hatlarında oluşmuş kırışıklıkları azaltma konusunda oldukça etkilidir. Uygulama aşamasında, bir avokado iki parçaya bölünür, meyvenin içindeki posa çıkarılır ve kırışıklık bulunan bölgelere nazik el hareketleriyle sürülür, belli bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip olması nedeni ile, cildin genç görünmesi ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu yağ yaraları iyileştirme özeliği ile bilinir fakat, kırışıklık giderilmesinde de  fayda sağlar. İçinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde, yaşlanmayı geciktirir. Kırışıklık olan kuru cilde uygulandığında, doğal bir nemlendirici görevi görür ve kırışıklık oluşumunu büyük oranda geciktirir.

Portakal Suyu Cilt İçin Faydaları

Portakal barındırdığı C vitamini sayesinde cilde parlaklık ve canlı bir görünüm verir. Bir miktar portakal suyuna batırılan pamuk, kırışıklık olan bölgelere sabah akşam düzenli bir şekilde uygulanır. Düzenli bir biçimde yapılması sonucunda ortalama iki hafta içinde kırışıklıklarda ciddi azalma görülür.

Hint Yağı Faydaları

Çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan en etkili kırışıklık giderici ilaç olarak bilinir. Bir çay kaşığı Hint yağını parmak uçlarına damlatın ve kırışıklığın olduğu bölgeye hafif hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu tedavi her gece yatmadan önce düzenli bir şekilde yapılmalı ve ardından cilt yağdan arındırılmalıdır. Tedavinin haftada iki defa yapılması ve cildin durumuna göre, belli bir süre sonunda yüzdeki kırışıklıklar azalarak kaybolur.

Salatalık Cilt İçin Faydaları

Kozmetik alanındaki birçok güzellik ürününün içinde salatalık bulunur. Salatalığın kaz ayağı oluşumunu engelleyici, kırışıklıkları azaltıcı ve koyu halkaları yok edici gibi birçok özelliği bulunur.  Bu özelliklerden yararlanmak için, birkaç dilim salatalık göz çevresindeki kırışıklıklara ve yüzde bulunan yorgun noktalara uygulanır veya salatalık posasının soğuk su ile karıştırılmasıyla elde edilen karışım, kırışıklık maskesi olarak kullanılabilir.

C Vitamini Cilt İçin Faydaları

Birçok alanda faydalı etkileri bulunan C vitamini, cilt lekeleri ve kırışıklıklara karşı koruyucu bir kalkan görevi görür. Kolojen üretimini arttırarak cildin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlar, bunun yanında cilt yüzeyini gergin bir hale getirerek, daha canlı bir görüntü kazandırır. Bu vitamin başta portakal olmak üzere, kivi, çilek, limon, mandalina, yeşil biber, kavun ve rezene gibi besinlerde bulunur.

Yumurta Akı Faydaları

İki veya üç adet yumurtanın beyazını bir kaba ayırarak çırpın. Nazik parmak ucu hareketleriyle tüm yüz bölgesine uygulayın. Kurumasının ardından ılık su ile durulayın. Yumurta, içerdiği A ve B vitaminleri sayesinde kırışıklıkların azalmasına ve düzenli kullanım sonucunda da kırışıklıkların tamamen yok olması konusunda yardımcı olur.

Ballı Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır

Yüzünüzü yıkayıp iyice kuruladıktan sonra, bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı bal, yarım çay kaşığı portakal suyu ve çeyrek fincan dilimlenmiş muzu birlikte karıştırın. Elde edeceğiniz krem şeklindeki homojen karışımı, yüzünüze uygulayın ve 15 dakika sonra ılık su ile durulayın. Bu karışım barındırdığı birçok vitamin dolayısıyla cilde parlaklık ve canlı bir görünüm verir. İstikrarlı bir kullanımın sonunda ise yüzdeki kırışıklıklar büyük oranda yok olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.