Omicron Varyantı Nedir? Omicron Hakkında Bilinmeyenler ve Bilinenler?

Omicron Varyantı Nedir? Omicron Hakkında Bilinmeyenler ve Bilinenler?

Omicron varyantı;  Corona virüsüne neden olan sars-cov-2 nin bir çeşit varyantı olur. Covid 19 virüsünün birçok mutasyon değiştirerek farklı varyantlar olarak, dünyayı risk altına sokan covid 19 omicron varyantı 24 Kasım 2021 de ilk kez Güney Afrika’da Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) haber verilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü bu varyantın çok riskli bir varyant olarak belirlemiştir. Omicron varyantının bilimsel adı B.1.1529 olmuştur. Bu varyantın duyulması ile birlikte başta Türkiye olmak üzere Hollanda, Japonya, Belçika, İngiltere, Afrika ülkelerine seyahat yasağı getirilmiştir. Bu varyanta her ülke hazırlıklı olmalı ve hızlı bir şekilde yayılan bu varyantı covid-19 aşısı olmayan kişiler daha çok risk altındadır. Omicron varyantı birçok ülkeye yayıldığı tespit edilmiştir ve bu durumda vakaların hızlı artmasına neden olan yakın temas, izole olmamak, maskesiz dolaşmak ve aşısını yaptırmayanlar hastalığı çok ağır durumda geçirebilirler.

Omicron Varyantı Belirtileri?

Omicron varyantı belirtileri; tam olarak netleşmemiştir. Omicron varyantı geçiren hastaların genç yaşta olması nedeniyle semptomların tam olarak saplanamaması, tat ve koku alma duyularının olduğu görülmektedir. Omicron varyantı korkutucu bir mutasyon geçirmiş, en az kendi içinde otuziki adet mutasyonu geçirmiş bir varyant olarak aşılara direnç gösterme ve yayılma konusunda, birtakım endişeleri de ortaya koydu. Spike protein adı verilen; virüs tutmaçlarında ki virüsün vücuttaki bütün hücreleri istila etmesine yardımcı olur, Omicron varyantın da Spike proteinler de önemli aksamalar ve değişiklikler tespit edilmiştir. Bu virüs böylece etkisinin ve zarar potansiyelinin ne olduğu tam olarak bilinemiyor, Bilim insanları ve doktorlar tam karakteristik özelliğinin ortaya çıkması için hemen hemen 10-15 güne ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir. Covid 19’un tehlikeli bir varyantı olarak değerlendirilen Omicron virüsü Güney Afrika’daki doktorların, semptomların olağan dışı ve hafif olduğunu dile getirdi. Tabii ki Omicron varyantı, yaşlı insanlara nasıl bir zarar verebileceğinin, bu konuda etkilerinin ne olduğu bilinmediği için çok endişeli olduklarını dile getirmiştir.

Omicron Varyantı Önlemleri ?

Omicron varyantı önlemleri için koronavirüste nasıl tedbir alıyorsak her gün mutasyon değiştiren bu varyantlar içinde izole olmak, sosyal mesafe, maske kullanımı ve de yakın temastan kaçınmalıyız. Kalabalık ortamlara girmemeliyiz ve covid-19 aşımızı olmadıysak hastaneden randevu alarak, en kısa sürede yaptırmalıyız, vücut direncini ve bağışıklık sistemini arttırmak için organik yiyecekler, bol bol C vitamini, spor kısacası kendimizi hem içerden hem de dışardan korumalıyız. Sağlık bakanı Fahrettin Koca, covid 19 ve mutasyonlarına karşı önlemimizi en önemli aşı bilinci olduğunu defalarca dile getirmiştir. Aşı olmayanların aşı olması gerektiğini ve hastalığın hafif semptomlarla atılmasında, covid-19 aşısının yardımcı olacağını söylemiştir. Covid 19, Delta, Omicron varyantı, Nu varyantı ve koronovirüsün devamlı mutasyon değiştirerek pandemi sürecini uzun süre dünyayı risk altında bırakacağını belli etmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.