Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri, diğer kanserlere benzer şekilde kontrolsüz hücre çoğalması ile meydana gelmektedir. Bu hücreler genelde meme dokusunun süt kanallarını oluşturan ya da süt yapıcı hücreler olarak bilinmektedir. Kanserin neredeyse beşte biri süt kanallarında oluşurken beşte dördü ise süt bezlerinde oluşmaktadır. Oldukça yavaş ilerleyen bu kanser türüne ait en merak edilen bilgi meme kanseri öldürür mü sorusudur.

Meme kanserinde hücre büyümesi oldukça fazla zaman almaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde kanserli hücreler kan ve lenfler yardımı ile diğer organlara da sıçrayabilmektedir. Bu aşamada yapılabilecek en önemli şey vücutta kendini gösteren hastalık belirtilerini önceden fark edebilmektir. Tanı konulduktan sonra, meme kanseri tedavisinde başarı oranı oldukça yüksektir.

Meme Kanseri Tedavisi

Kanser türleri arasında karşılaşma oranı neredeyse üçte bir olan meme kanseri tedavisi, oldukça gelişmiştir. Tedavi önceliği memenin korunması için yapılan uygulamalardır. Erken tanı konulduğu taktirde meme dokusu korunarak tedavi yapılmaktadır. Tedavi sırasında; cerrahi yöntemler, radyoterapi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Tedavi yöntemine hastalığın kaçıncı evrede olduğuna bakılarak karar verilmektedir.

Buna göre öncelikle tümörün tamamının alınması ve çevre lenflerin temizlenmesi hedeflenir. Ardından duruma bağlı olarak radyoterapi ya da kemoterapiden yardım alınmaktadır. Çok ilerleyen kanser evrelerinde ise meme kanseri tedavisi doğrudan meme dokusunun alımına başvurulmasıdır. Meme kaybı yaşanmaması için de meme kanseri riski nedir? Sorusunun cevabı oldukça iyi öğrenilmelidir.

Meme Kanseri Riski Nedir?

Meme kanseri genelde kadınlarda görülmekle birlikte nadiren de olsa erkeklerde de görülebilen bir türdür. Eğer meme kanseri riski nedir? Diye sorulacak olursa cevap; her yüz bin kadından yirmisidir. Ayrıca ikinci dereceye kadar yakın akrabalarda bu kansere yakalanılması da kanser riskini artırmaktadır.

Nedeni tam olarak belirlenemese de genetik, doğum yapma, beslenme düzeni ve ilaç kullanımından etkilendiği düşünülmektedir. Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle hastalık belirtilerine oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Bu belirtiler için teşhisin ilk basamağı kendi kendine muayenedir. Yani, kişinin kendi meme yapısını ve risk faktörünü doğru bir şekilde kontrol edebilmesi gerekiyor.

Meme kanseri, 20 yaşını aşan her kadının karşılaşabileceği bir problemdir. Bu sebeple adet bitiminden bir hafta sonra ya da ayda bir aralıklarla meme muayenesi yapılmalıdır. Bu durumda ortaya muayenelerde dikkat edilmesi gereken meme kanseri belirtileri nelerdir? Sorusu çıkmaktadır.

Meme Kanseri Öldürür mü

Meme kanseri belirtileri genellikle meme ve çevresindeki değişiklikler ile kendini belli etmektedir. Buna göre, meme üzerindeki; ağrısız sayılabilecek ve hareket ettirilebilen şişlikler kanserin en büyük belirtisidir. Bu şişlikler zamanla büyümekle beraber yerinden oynatılmamaktadır. Ayrıca aynı bölgedeki sertleşme de dikkat çekmektedir. Bu konuyla ilgili meme kanseri belirtileri nelerdir? Sorusunun bir diğer cevabı da bazı şekil bozukluklarıdır.

Memelerden birinde meydana gelen büyüme ya da şekil değişimi de belirtiler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda meme başından kanlı ya da kansız akıntılar gelebilmektedir. Meme kanseri belirtileri meme çevresinde olduğu gibi koltuk altında da belirebilmektedir. Yine bu bölgede ele gelen şişlikler göz ardı edilmemesi gereken risk faktörleri arasındadır. Bu durumda, erken tanı yapıldığı sürece meme kanseri öldürür mü sorusuna hayır cevabı verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.