Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapları nedeniyle oluşan zararlar, çoğunlukla hormon değişiklikleri ile ilgili olmaktadır. Bu ilaçların içeriğinde yer almakta olan hormon takviyeleri nedeniyle vücutta birtakım değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Bazı hastalıkların tedavi sürecinde ya da gebelik oluşumunu önlemek adına kullanılan doğum kontrol hapları bir uzman reçetesi ile alınmalı ve o şekilde kullanımına başlanmalıdır. Aksi durumda olası riskler ön görülemeyebilir.

Genel olarak bilinen yan etkileri şu şekildedir:

 • Mide bulantısı ve kusma şikayetleri oluşturabilmektedir.
 • Regl döngüsünde farklılaşma oluşturabilir ve döngü dışında da kanamaların olmasına neden olabilir.
 • Baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi etkileri oluşturduğu bilinmektedir.
 • Vajinal akıntı oluşturabilir ya da var olan akıntıların artmasına neden olabilir.
 • Kilo kontrolü noktasında farklılaşmaya neden olabilir. Hormon takviyesi nedeniyle bazı hastalarda kilo artışı söz konusu olmuştur.
 • Şeker, tansiyon gibi değerlerde değişikliğe neden olabilir.
 • Nefes darlığı gibi psikolojik yan etkileri de bulunduğu bilinmektedir. Diğer yan etkilere oranla daha az görülmektedir.
 • Cilt dokusunda akne oluşumuna sebebiyet verebilir.

Tüm bu yan etkiler baz alınarak ilaç kullanım esnasında tedavinin sonlanmasını beklemeden ilgili doktordan destek alınabilir. Örneğin cilt lekelenmeleri ya da sivilceler için dermatolojik destek alınabilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol haplarının kullanım talimatları, düzenli kullanımı öncelemekle beraber kullanım durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel kullanım, günlük düzenli takip edilecek şekilde olmaktadır.

Hap bölümlerinin her birinin üzerinde yazan günler takip edilerek regl döngüsünün ilk gününde başlanmaktadır. 24 saatte bir olmak üzere günlük kullanılması gereken hap, 21 gün kullanılacak biçimde satılmaktadır.

Her adet döngüsü için yeni bir hap alıp kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Tedavi sürecinde 21 ya da 28 gün kullanılan ilacın bitiminin ardından 7 gün boyunca ilacım kullanılmaması gerekmektedir.

Gebelikte Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarının gebeliği önlemesi, cinsel birlikteliklerde bir korunma yöntemi olarak tercih edilmektedir. Düzenli kullanımı sağlandığında etkili bir korunma yöntemi olduğu bilinmektedir.

Doğum kontrol haplarının gebelik önceliyi olması için düzenli ve günlük olarak kullanılması gerekmektedir. Döllenmeyi engellemesi sebebiyle bulunan koruyucu etkisi aynı zamanda adet döngüsünü de düzenlemektedir.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanamaz?

Doğum kontrol hapı kullanamayanlar, olası yan etkilerden etkilenecek olan ya da farklı bir tedavi sürecinde olan bireylerdir. Şu şekilde sıralanabilir:

 • Yeni doğum yapan annelerin ilk altı hafta boyunca doğum kontrol hapları kullanmamaları önerilmektedir.
 • Tansiyon üzerinde yan etkisi bulunması sebebiyle tansiyon hastaları doğum kontrol hapı kullanamamaktadır.
 • Kalp rahatsızlığı ya da damar yolu tıkanıklığı gibi şikayetleri olanların bünyeleri doğum kontrol hapı kullanmaya uygun değildir.
 • Kanser tedavisi görmekte olan hastaların ilaç etkileri sebebiyle doğum kontrol hapı kullanmamaları belirtilmektedir.
 • Baş ağrısını tetikleyici bir etkisi olması sebebiyle kronik baş ağrısı olan ya da migren hastalığı olanların da doğum kontrol hapları kullanım sonrası yan etkilere maruz kalma ihtimalleri bulunmaktadır.

Doğum Kontrol Hapının Olumlu Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının içerdiği avantajlar, öncelikle kontrollü gebeliğin sağlanması ile doğrudan ilgilidir. BU haplar sayesinde cinsel birlikteliklerde çocuk olma riski minimuma inmekte ve kontrollü bir gebeliğin yaşanmasını desteklemektedir.

Regl döngüsünün düzensiz olduğu kadınlarda, hormon dengelemesini yaparak düzenli regl döngüsünü sağlamaktadır. Yalnızca evli olanlar için değil bekarların da regl döngünü düzenlemek için kullanılmaktadır.

Yumurtalıkta oluşan kistlerin tedavi sürecinde oldukça olumlu sonuçlar veren doğum kontrol hapları, bu hastalık sonucu oluşan ağrı ve sancıların kısa sürede sonlanmasına destek olmakta böylece tedavi sürecini kolaylaştırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.