Hirschsprung Hastalığı Nedir, Nasıl Anlaşılır ?

Hirschsprung Hastalığı Nedir, Nasıl Anlaşılır ?

Doğumsal bir sorun  olan bu hastalık, erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla çok daha sık görülür. Kusma, yüksek ateş, kanlı ishal ve karında şişlik gibi belirtileri olan hirschsprung hastalığı, bağırsak sinirlerinde meydana gelen düzensizlikten oluşur.

Hirschsprung Hastalığı Nedir ?

Enterik sinir eksikliği sebebiyle meydana gelen bu hastalık, normal tabiriyle, çocuğun bağırsak sonlarındaki sinir hücrelerinin eksik olması sonucunda oluşan bir doğumsal kusurdur. Bu doğumsal kusur, bağırsakta tıkanmaya neden olur, çünkü, dışkı normal şartlar altında bağırsak içinde hareket etmez. Enterik sinirler dışkının bağırsak içerisinde hareket etmesini sağlayan, kas kramplarını tetikler. Bağırsak sonlarında bulunan bu sinir hücrelerinin eksikliği neticesinde dışkı, şiddetli kabızlığa ya da tam bağırsak tıkanmalarına sebep olacak şekilde itilemez.

Hirschsprung Hastalığının Sebepleri Nelerdir ?

Bebeklerde bağırsak tıkanması gibi ciddi bir boyuta ulaşabilen bu hastalığın temelinde, anne rahmindeki bebeğin erken gelişimi sırasında, sinir hücrelerinin bağırsak sonlarında büyümeyi durdurması sorunu yer almaktadır. Normal şartlarda bu hücreler bağırsağın baş kısmından başlar ve bağırsak boyunca, büyüyerek ilerler. Hastalığa yol açan neden, hücrelerin, bebeğin bağırsağının sonuna ulaşamamasıdır.

Bilim adamlarının bu alanda yaptıkları çalışmalardan sonra, yapılan açıklamaya göre; genetik kusurların, bebekte bulunan bu hastalığı daha ileri seviyeye yükselterek ciddi sorunlar oluşturabileceği sonucunu gösteriyor.  

Hirschsprung Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Doğumdan sonra kabızlık ve bağırsak tıkanıklığı bu hastalığın en belirgin özellikleridir. Bu belirti doğumdan çok kısa bir süre sonra ana belirti veya semptom olarak görülür.

Sağlıklı bebekler ve çocukların aksine, hirschsprung hastalığı olan çocuklar genellikle ağız yolu ile alınan kabızlık ilaçlarına karşılık vermezler.

Bu hastalığa sahip olan bir bebek veya çocuk genel itibariyle belirli bazı semptomlara sahip olur. Bu semptomlardan bazıları şunlardır;

  • Karın şişmesi
  • Kusma
  • Büyüme sorunları ve gelişim geriliği
  • Açıklanamayan ateş

Bu belirtiler kesinlik göstermemekle birlikte, hastaya ait bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik bağırsakların ne kadarlık kısmında sinir hücrelerinin eksik olduğuna bağlı değildir. Aynı zamanda sinir hücrelerinin bağırsağın neresinde olup olmadığı da önemsizdir, vücuttaki dışkı bu alana kadar ulaşırsa tıkanıklık oluşur ve çocukta görülmesi muhtemel olan semptomlar meydana gelir.

Hirschsprung Hastalığının Tedavisi

Hirschsprung cerrahi gerektiren ve hayatı ciddi anlamda tehdit eden bir hastalıktır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen bu hastalığın  tek tedavi yöntemi ameliyattır. Fakat bu cerrahi müdahale yenidoğan grubu için uygun görülmüyor. Yenidoğan grubu haricindeki bebeklerin, ameliyat sonrasında kendilerini daha iyi hissetmesi muhtemeldir. Hastalık sebebi ile yavaşlayan büyüme ve gelişme, ameliyat sonrası stabil bir hale gelir.

Ostomi Ameliyatı

Bebeklerde ostomi operasyonu, bağırsağın belirlenen bir kısmının alınmasından sonra, dışkının vücutta stabil hareketini yönlendiren cerrahi bir işlemdir. Ostomi açık anlamıyla, bağırsağın bir kısmının karın duvarı üzerinden geçirmek demektir. Bu şekilde dışkı, anüse uğramadan direkt olarak vücudu terk eder. Bağırsağın geçirilmesi için, yapılan karın açıklığına ise bu operasyondan sonra stoma adı verilir.

Bu ameliyat sonrasında doktor tarafından, bağırsaktan çıkan dışkının birikmesi için, karın açıklığının dış kısmına bir ostomi torbası bağlar. Ostomi ameliyatı genel itibari ile, bebek veya çocuk çekme işlemine hazır hale gelene kadar yapılan geçici bir önlemdir.

Hirschsprung Çekme İşlemi

Çekme ameliyatı sırasında, doktor tarafından, kalın bağırsakta bulunan sinir hücrelerinin eksik olan kısmı çıkarılır ve geriye kalan sağlıklı bağırsak anüsle birleştirilir.

Bu ameliyat sonrasında, bazı çocuklarda geçici olarak ishal, kabızlık veya idrar kaçırma gibi sorunlar görülebilir. Fakat genel olarak çekme işlemi sonrasında bebek veya çocuğun hirschsprung hastalığı sağlıklı bir şekilde son bulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.