Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ?

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ?

Bebek bezi nasıl bağlanır, dünyanın en kolay şeyi olsa da yeni anne olacak olan adaylar için zor ve bebeği incitme korkusu oluşur. Minik bebeğiniz çok narin ve küçücük olacağı bez değişirken onu inciteceğinizi düşünebilirsiniz. Bunun için sizler bir adımda yapabileceğiniz önerilerimiz olacak. Annelik iç güdüsü öyle bir şeydir ki, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onunla hemen bir bütün olacaksınız ve sanki herşeyi biliyormuş gibi hissedeceksiniz. Onu korumak isteyecek ve çok narin davranacaksınız.

Bebek Bezi Değişimi

Bebek bezi değişimi, yenidoğan bebeğinizin altını 2 saatte bir değişmeniz pişik olmamasını ve onu rahat ettirmenizi sağlar. Altı temiz karnı tok olursa sizde rahat edersiniz ve oda rahat bir uyku alır. Zamanla bez değişimi bebeğinizle bir oyun haline gelecek. Bez değişiminde yapmanız gerekenler;

  • Öncelikle elleri yıkamak, narin bedeni her şeyden mikrop alabilir,
  • Bebeğinizin altına temiz bir örtü yada bebek bakım örtüsü kullanabilirsiniz,
  • Kullanacağınız malzemelerin yanınızda bulunması,
  • Kirlenmiş olan bezi değiştikten bebeğinizin altın ıslatılmış pamukla yada mendil ile temizleyin,
  • Kız bebeklerden genital bölgenin temiz olması ve mikrop kapmaması için önce genital bölgeden makata doğru silinir,
  • Genital bölgesinde tahriş yada pişik var ise pişik kremi kullanın,
  • Bezi bel kısmı ve öne gelen kısımlarını kıvırarak cırtlarını yapıştırın, erkek bebeklerde ise penisi aşağı bakmasını sağlayarak bezin yan bantlarını kapatın. Altını ıslattığında karnı ıslanmaması için gereklidir.
  • Bezin çok sıkı yada çok bol olmamasına dikkat edin.

Bebeğinizle Eğlenmeyi Unutmayın

Bebeğinizle eğlenmeyi unutmayın, bebeğiniz büyüdükçe bez değişimi eğlenceli bir hal almaya başlayacak bez değişimini oyuna çevirerek bez değişiminde ağlamaması bu rutine alışmasının daha kolay olmasını sağlar. Bazı bebekler bez değişiminde kaçar ama bir kaç yapacağınız mimik onu oyalar ve daha kolay bez değişimi yapmanızı sağlar. Tüm merak ettikleriniz için sağlık12.com’da kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.