Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Yaz aylarının gelmesi ile insanlarımızın sıkça karşılaştığı durumlardan birisi de güneş yanıkları dır. Peki bu durum için bizlerin evde yapabileceğimiz öneriler nelerdir. Hava sıcaklarının artması ile cilt de oluşan güneş yanıkları aynı zamanda lekelenme gibi cilt hastalıkları da yapmaktadır. Hassas ciltlere sahip kişiler bu tarz durumlarda oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Güneş yanakları evet bilindiği gibi bir kaç gün ağrılı ve yanmalı olarak vücudumuz da hissedilir. Bu durumu bir nebze de olsa önleyebilmek için sizlerinde kolayca yapabileceği bir kaç önerimiz olacaktır. Fakat ciddi yanıklarda lütfen ilk olarak doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Güneş Yanığı Tedavisi Nedir?

Güneş yanığından dolayı cilt de oluşan kabarcıkları öncelikle her hangi bir müdahale edilmemesi gerektiğini bilmenizi isterim. Oluşan yanık kabarcıkları patlatılması durumunda cildinizin daha fazla enfeksiyon kapacağını unutmayın. Oluşan ağrı ve yanmaları ilk olarak bir nebze rahatlatmak için ılık bir duş almanızı öncelikle tavsiye ederiz. Bunun dışında yapmanız gerekenler ise örnek olarak soğuk siyah çay ve ekinezya çayı ile cilt de oluşan yanıklara yavaş yavaş masaj yaparak ağrı ve yanmaları giderebiliriz. Bunun dışında soğuk dilimlenmiş salatalık da güneş yanıklarına iyi geldiğini bilmenizi isteriz. Buz torbası yaparak vücutta yanık olan bölgelerde de gezdirebilirsiniz.

Güneş Yanığına Zeytinyağı Sürülürmü

Güneş yanıklarına karşı bitkisel çözümler nelerdir? Cildimizin nemli ve yumuşak kalmasını sağlayan zeytin yağı aynı zamanda ciltte oluşan güneş yanıkları lekelerine de iyi gelmektedir. Hemen hemen bir çok hastalığa şifa olan zeytin yağı güneş yanıklarından oluşan cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Vücudumuzda oluşan güneş yanıklarına yavaş yavaş masaj yaparak zeytin yağı ile ovuştura bilirsiniz. Bu durum cilde oluşabilecek kurumayı ve gerilmeyi önleyecektir. Aynı zaman da güneş yanığı lekelerini de giderebildiğini bilmenizi isterim.

Güneş Yanığına Yoğurt Sürmek

Güneş yanığına yoğurt sürmek ekilimi dir. Yoğurtun en güzel özelliklerinden birisi de vücut sıcaklığını düşürmesi dir. Fakat bu şekilde alacağınız önlem geçici bir durum olacaktır. Güneş yanıklarında yoğurt sürmek, yanmaya maruz kalan cildin hararetinin düşmesini sağlayabilir. Cilt üzerinde kuruyan yoğurt ise ilerleyen zaman da kuruyarak cildinizin gerilmesine ve acı çekmenizi sağlayabilir. Bu yüzden güneş yanıklarına yoğurt sürmeyi tavsiye etmemekteyiz.

Güneş Yanığı Acısına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı acısına yukarıda belirttiğimiz gibi cildi nemli tutacak bitki ve kürleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Ağır derece yanmalar da ise kesinlikle doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın. Cildi nemli tutacak en önemli unsur zeytin yağı dır. Bu şekilde ciltte oluşacak güneş yanığı lekelerini de önlemiş olursunuz. Diğer önerilerimiz ise uzun bir süre ağrı ve yanmaları mızı hafifletecek unsurlar olduğunu bilmenizi isterim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.