Gebelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mı?

Gebelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mı?

Gebelikte şeker yüklemesi yapılmalı mı, sorusu genelde hamile kadınların başlıca sorunlarıdır. Öncelikle gebelik şekeri nedir, neden olur bunun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bu konuda en çokta sorulan soru bebeği nasıl etkileyeceği zararı olur mu olmaz mı gibi sorular hamile kadınların kafasını en çok karıştıran sorular. Gebelik şekeri nasıl tespit edilir, hayatı boyunca şekeri olmayan birinin gebelik durumu esnasında şekeri çıkabilir. Buda insülin dengesizliklerinden dolayı oluşur.

Gebelik Şekeri Nedir?

Gebelik şekeri nedir, insülin dengesizliklerinden dolayı vücutta oluşan şeker dengesizlikleridir. Hiç şekeri olmayan birinin bile hamile olduğu dönem şekeri çıkabilir. Gestasyonel diyabet diyede adlandırabilir. Kan şekeri dengesizlikten dolayı oluşur. Bu durumda hamile kadınların % 10 da yad % 3 lük gibi olarak görülür. Gebe olmadan önce şekeri olanlar için ise bu durumu kontrol etmek daha zordur. Diyabet hastalarının daha çok kontrol halinde olması gerekir. Hamileliği boyunca çok sıkı takipte olmalıdır.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Zararlı mı

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı, en çokta merak edilen konulardan biride budur. Bazı uzmanlara göre iyi ve dengeli beslenerek gebelik şekerini koruma altında tutabilir ve bu testi yaptırmadan da gebeliğin sonuna kadar gidilebilir. Bazı uzmanlar göre ise şeker yükleme oluşabilecek kötü durumları engellemek için yapılması en uygun görülen ve bir zararı olmadığı söyleniyor. Bir risk bulunmadığıda uzmanlardan tarafından belirtiliyor.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapılmalı mı

Gebelikte şeker yükleme testi yapılmalı mı, hamilelik durumundan tespit edilmeyen şeker daha ciddi ve ağır sonuçlara yol açabilir. Doğru beslenmek her gebe için gerekli olan bir durumdur. Doğru beslenildiği taktirde hamilelikte bir sorun yaşanmaz. Kendi durumunuza göre bu testi yaptırmalı yada yaptırmamaya karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Yada bu durumu doktorunuzla görüşmeniz en iyi karar da olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.