Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Günümüzde birçok hastalık olan ve her geçen gün daha farklı, hastalıklara neden olan yaşantımızda, sinsice, ilerleyen bu hastalığın bir tanesi de böbrek yetmezliği olabilir. Böbrek yetmezliği kandaki toksinlerin yeterli miktarda filtreleme, sistemi ortaya çıkar. Böbreklerimiz işlerini düzenli yapamadığı, zaman vücutta bulunan toksinler, tarafından aşırı yüklenme, meydana gelir. Tedavi edilmediği durumda ise Hayati tehlikeler, seviyesinde böbrek yetmezliğine yol açabilir ,bu durum hasta açısından oldukça kritiktir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri?

* Cidde oluşan kuruluk, kaşıntı ,

* Hipertansiyon, baş ağrısı ,

* Ereksiyon sorunları erkeklerde görülebilir ,

* Kronik böbrek yetmezliği uyku problemleri ve sabahları Gözde olan şişlik,

* Geceleri kas krampları ,

* İdrar miktarında azalma ve geceleri sık idrara çıkma,

* İştah kaybı, mide bulantısı, kusma,

* Halsizlik, bitkinlik ,yorgunluk ,

* Zihinde konsantrasyon bozukluğu ,

* Ayaklarda şişlik meydana gelmesi

* Kronik böbrek yetmezliği belirtilerinde .Ağrı hissedilen diğer yerler, kasık ve kalça bölgesinde hissedebilir, genellikle sırt ağrısına da neden olabilen, sırt ağrısı bacak ağrısı. Böbrek kistlerine ,böbrekte oluşan sıvı dolgulu keselerden dolayı meydana gelen polikistik böbrek hastalığı oluşumudur. Bu belirtiler görüldüğünde ya da şüphelendiğiniz de en yakın sağlık kuruluşuna, başvurmak ve doktora muayene ,olmak erken teşhis için en önemli durumlardan birisidir.

Böbrek Hastalığı Tedavisi?

Böbrek Nakli?

Böbrek hastalığının, tedavisi iki şekilde meydana gelir, bunlardan bir tanesi diyaliz bir tanesi de böbrek naklidir.

Böbrek nakli böbreğimizin, istediği gibi çalışmaması veya çalışmayan yerine çalışan bir böbreğin Nakildir. Günümüzde canlıdan canlıya böbrek nakilleri de en kısa süre içinde böbrek nakli yapılır. Bu nakil işleminden sonra hastanın diyalize girmesine gerek kalmamaktadır .

Diyaliz?

Sağlıklı çalışmayan böbreğimiz kanı temizleme işlemi yapamadığı için bir cihaz yardımıyla gerçekleşen , makinedir diyaliz böbrek yetmezliğini tedavi etmektedir, hastanın hayatta kalabilmek için belirli zamanlarda diyalize girmesi gerekmektedir hastaların durumuna göre hemodiyaliz yada periton diyaliz olarak ikiye ayrılır .

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Neler Tüketmeliyiz ?

Böbrek sağlığımızı korumamız, için günde 1,2 litre bol bol su içmemiz gerekir, daha çok sağlıklı besinlerle beslenmemiz. Fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmamız ev yemekleri tüketmemiz, daha uygundur. Başlıca olmak üzere böbrek sağlığı için en önemli bitkilerden bir tanesi maydanozdur. Maydanozu bol bol tüketebilirsiniz ,C vitamini en önemli etkenlerden birisidir, kırmızı elma, ısırgan otu, yoğurt, yoğurt da bol bol PROBİYOTİK bulunur. Limon suyu .çörek otu yağı ,bal kabağı bu yiyecekler böbrek sağlığını korumada yardımcı olacak besinlerdir .Böbrek hastalığı veya kronik böbrek hastalığı, olan ya da bu belirtileri yaşayan insanların doktora başvurup Doktorlar tarafından daha iyi bir tedavi yöntemi uygulaması daha uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.