Ayak Burkulması Nedir?

Ayak Burkulması Nedir?

Ayak burkulması nedir, günlük yaşantımızda her an karşımıza çıkabilecek ve olabilecek ufak, tefek gözükse de bir anda ani bir hareketle ters durumda meydana gelen bu burkulma ayağınıza oldukça acı verir. Ne olduğunu birden anlamayabiliriz ama, ayağınızdaki ağrının daha büyük bir acıya dönüşmesi ile bir problem olduğunu anlarız ve bu problemi anlayabilmek için sağlık kuruluşuna başvurmak, doktora muayene olup tedavimize başlamalıyız. İşte ayak burkulmaları bir anda olduğu için bağların gerilmesi veya yırtılmasıdır, lifler kopabilir, ayağımız kızarır, morarır, şişer bilekte görünen bu şişkinlik burkulmanın en yaygın olduğu yerin ayak bileği olduğunu belirtir. Eklemlerin yüzeylerinden anlık olarak ayrılmasıdır, fazla zorlamalar sonucu burkulma oluşabilir. Ani bir hareket burkulmaya neden olabilir böyle bir durumda soğuk bir buz torbasıyla ya da buz aküsü ile burkulan yere soğuk kompres yapılır. Şişmeyi engellemek için en kısa sürede bir hastaneye gitmek, doktorun muayenesi ile tedavinin nasıl oluşumu hakkında bilgisini almak ve tedaviye başlamak en doğru karardır. Ayak burkulmalarını hafife almamak gerekir çünkü; olabileceğinden farklı sonuçlar doğurabilir. Lifler koparsa en az 2-3 hafta iyileşmesi sürebilir, ayak burkulmalarında tedavinin nasıl başlayıp nasıl biteceğini doktorun karar vermesi daha uygun olacaktır.

Ayak Burkulma Belirtileri Nedir?

Burkulma belirtileri, günlük hayatımızda yaşadığımız ufak kazalar da bile meydana gelebilir ya da ani bir hareketle bir anda ayağımızda burkulma meydana gelebilir o an önemsemeyip bir şey olmamış gibi hareket etsek de burkulmanın şiddetine göre ayağımızdaki yaşayacağımız ağrı sonucunda bazı belirtiler ortaya çıkar :

* Kızarma şişlik morluk

*İşlev kaybı yaşayabiliriz

* Yürümekte zorlanma

* Burkulmuş bölgede şiddetli ağrı

Ayak Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak burkulması nasıl tedavi edilir, ayak burkulması meydana geldiğinde buz aküsü veya buzla doldurulmuş bir torbayla burkulan ayağın üzerine kompres yapılır ve böylelikle burkulan ayağın ağrısını almak için soğuk kompres yapmış oluruz .Burkulan ayağın üzerine kesinlikle basılmamalıdır. Burkulmalar en az 2 ,3 ya da 6 hafta içinde geçmektedir. Doktorunuzun size uygulayacağı tedavi sonucunda iyileşmeniz en kısa sürede gerçekleşecektir, bunun için ağrı kesici ve ağrı kesici kremler eklemler için kas gevşetici kremler kullanılabilir. İstirahat eden hasta ihtiyacı dışında ayağa kalkmamalıdır, daha çok sırt üstü yatıp istirahat etmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.