Yenidoğan Bebek Uykusu

Yenidoğan Bebek Uykusu

En çok merak edilen konulardan biride bebeğin uykusu çünkü anneler çok uykusuz kaldığından dolayı ne kadar uyuyacağı merak konusu olur. Yeni doğan bebeğin kaç saat uyumaya ihtiyacı var. Günün 16 ve 18 saatini bebekler uyuyarak geçirir. Bebekler uyku ihtiyacını 2 ila 4 saatlik periyotlar halinde geçirir. Buda uyuyup uyanarak yapılan uykulardır. Bundan dolayıda annelerin uyuma gibi bir durumları yok gibi gözüküyor.

Yenidoğan Bebeğe Uyku Ortamını Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yeni doğmuş bir bebekte gece ve gündüz ayrımı yoktur. Bundan dolayı da günün her saati yada gecenin her saati belirli aralıklarla uyuyabilir. Bir bebeğin sizin günlük rutin yaşantınıza ulaşması için altı aylık olması gerekir. Gece gündüz ayrımı yapması ve gece uykusu gündüz uykusu bilmesi için. Yeni yeni öğlen uykusuna alıştırma yapabilirsiniz. Ama bu zamanda gün içerisinde 4-5 defa uyku yapabilir. Bebeğinizin rahat uyumasını istiyorsanız beşiğinde ki konfor çok önemlidir. Unutmayın ki 1-2 aya kadar anne karnındaydı ve oradaki rahatı arar. 21-25 derece sıcaklık onun için uygundur.

Bebeği Gece ve Gündüz Uykusuna Alıştırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle 0-3 ay arasın bebekler yenidoğan gruplarındadır, bundan dolayı çok onlardan düzenli bir uyku beklenmemelidir. Günün yarısını uykuda geçirip 3-4 saat anca uyanık kalabilirler. Bunun sonrasında gece ve gündüz kavramı için biraz gündüzleri ilgilenmeli sohbet etmeli ve onun adapte olabileceği şeyler yapmak gerekir. Zaman zaten kendiside gece gündüz kavramını öğrenecek bunun için acele etmeye pekte gerek yoktur.

Yenidoğan Uyku Düzeni İle İlgili İpuçları

Anneler ve babalar bebeğiniz 1-2 saat uyanık kaldığı zaman daha sonra uykuya dalmak istediğinde pek fazla bekletmeden onu uyutun. Hafif hafif kucakta sallamak onu anne karnında hissettir. Ayakta sallamak yada durmadan beşikte sallamak ileride size sürekli sallamak ve sallamadan durmayan bir bebek olarak geri döner. Bu da çok yorucu olur. Uyuduğu an sallamayı bırakmanızda fayda var. Aynı zamanda büyüdükçe de sallamayı bırakarak uykuya dalmasını sağlarsanız daha uzun ve huzurlu bir uyku yapar. Bebeği kundaklamakta onu anne karnında hissettir. Çok sıkı olmayacak şekilde kundak yapabilirsiniz. Hemde el kol hareket etmez bu yüzden de uyuması daha uzun sürer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.