2 aylık Bebek Gelişimi

2 aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık sizin için çok iyi bir dinleyecidir ve artık sizin ne dediğinizi çok iyi anlar size karşılık vermeye çalışır. Duyuları giderek gelişir ve refleksleri artık daha fazladır. Bebeğiniz sesleri kolaylıkla artık ayırt edebilir. Sizin sesinizi yavaş yavaş tanır. Sese yönelmeye başlar ve kadın erkek sesi yada sert yumuşak tonları ayırt edebilir. Gülmeye başlar sizin konuşmalarınıza tepki vermeye başladıkça sizinde hoşunuza gider. İlgi çekici olan renklere ve büyük şekillere giderek ilgi göstereceğini göreceksiniz. Yani daha çok algılama dönemi başlar.

2 aylık Bebekte Anlama ve Dinleme

Bebeğiniz bu dönemde daha çok esner ve uyku süresi de uzar. Göz hareketliliğide belli oranda artar. Sizin hareketlerinizi sürekli izler. Odaklanması daha iyi hale gelir. Önüne oyuncak koyduğunuzda izler ve dokunmak isteyebilir. Yavaş yavaş uzanır ve müzik sesleri yada çıngıraklara tepki vermeye başlar. Bebeğiniz sizinle kendini iyi hissediyorsa, size güler ve değişik sesler çıkarabilir. Onunla konuşmaya ve ilgilenmeye devam edin gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer kendini mutsuz hissediyorsa, tiz sesler çıkarır ve yanın örtü varsa çeker, ağlar sızlanır, soluk alışverişi hızlanır, hıçkırır, öksürür, kaşlarını çatar ve derisi kızarır.

2 aylık Bebekte Ses Çıkarması ve Konuşması

Bebeğiniz bu dönemde tatlı tatlı ses çıkarmaya başlar ve sizler için hoş bir durum olur. Tatlı gülüşler güzel sesler bir şeyleri algılamaya başlar ve önüne oyuncak koyduğunuz zaman ona dokunmak ister. Sürekli onunla konuşmanız size cevap vermesi daha çok kendini geliştirmesi için ortam sağlamış olur. Siz ses çıkarırken sizi gözleri ile izliyor olması gerekir. Aynı zamanda bu dönemde de kucağa alınmayı çok sever.

2 aylık Bebekte Sosyal Yeteneklerin Gelişmesi

Her bebekte bu durum değişiklik gösterir. Kucağa alındığında bazen göğsünüze doğru bakar ve bazı bebekler ise dışarı doğru bakar. Bebeğinizin isteklerini karşıladıkça daha düzenli bir uyku uyur ve daha mutlu olur. Bebeğiniz bu dönemde yeni yeni keşifler içerisinde olur. Örneğin banyo yaptığının artık farkındadır. Suyu tanımıştır ve ya sever mutlu olur yada suyu sevmez ağlar.

2 aylık Bebek Aşıları Nelerdir?

2 aylık bebek aşıları nelerdir, aşağıdaki gibi sıralayacak olursak;

  • BCG (verem aşısı)
  • DABT-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 1. Doz
  • KPA Pnomökök Aşısı 1. Doz
  • Rotavirüs aşısı (İshal aşısı)1. Doz
  • Dikkat edilmesi gereken bir husus bazı doktorlar bu aşıya 3. ayda başlayıp 3.-5.-7. Aylarda tekrar yapabilir, ilk doz 14 hafta 6 günden daha geçe kaldıysa bu aşı yapılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.