Kanola Yağı Faydaları Ve Zararları ve Tehlikeleri Var mı?

Kanola Yağı Faydaları Ve Zararları ve Tehlikeleri Var mı?

Kanola Çiçeği Kanola Yağı Nedir ?

Kanola yağı faydaları ,vardır ve zararları da oldukça fazla gibi gözükse de bu konu tartışmaya karışık bir hal almıştır. Kanola çiçeği olarak bilinen kolza tohumu, adı aslında şalgam, anlamına gelen latince’de Rapun kelimesi ile bilinmektedir .(rutabaga) aslında İsveç şalgamı , diye geçen lahana veya brüksel lahanası, hardal kolza tohumu ile ilgili olan bir birlikteliği vardır. Kolsa bitkisi brassica cinsine ait olan, brassica yağlı tohum çeşitleri olan bir bitkidir. Turupgiller ailesinde yer almaktadır. Hindistan’da 4000 yıl öncesine dayanan , 2000 yıl kadar önce Çin ve Japonya’da insanlar tarafından yetiştirilen eski bitki türlerinden bir tanesidir .Günümüzde kolza yağı 1950 civarlarında piyasaya sürüldü ancak daha hazır olmayan, bu gıda türü ,yağ içinde bulunurdu erusik asit içeriyordu ve bu insan sağlığı tarafından bir dönem tartışma konu olsada farklı bir besin profili oluşturarak ve genetiğinde bazı oynamalar yapılarak, gıda sektöründe sağlıklı bir besin tüketiminde trans bir yağ olarak piyasaya sürüldü. Kanola yağı kanada’da yetiştirilen üretilen ve dünya Dünya pazarlarına ticari üretim sağlayan, kanada’da yetiştirilmesi daha da yaygın olan ülkelerdendir. Günümüzde de marketlerde satılan her yerden bulabileceğimiz, kanola yağı diğer yemeklik yağlardan daha az sağlıksız ,doymuş yağ oranına sahip olduğu için daha hafif bir yağ olduğu için faydalı bitkisel bir yağ seçeneği haline gelmiştir.


İsveç şalgamı
(rutabaga)

Kanola Yağı Faydaları?

Kanola yağı faydaları, uzmanlar tarafından Kanola yağı ,omega 3,omega 6, omega 9 gibi faydalı yağ asitleri içermektedir. Yağının saç sağlığını desteklediği gibi kas sağlığına , diyabet hastalarına iyi geldi tespit edilmiştir. Hücreleri korur ve kanseri yenmek için mücadele eder , cilt sağlığını destek olmak la enerji verir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. E vitamini sayesinde antikanserojen ve antioksidandır, içinde bulunan A, D E, K vitaminleri içinde barındırır. Çalışmalar sonucu raşitizm hastalığı tedavisi içinde iyi sonuçlar doğurduğu gözlenmiştir. Çocuk gelişimine de faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ve kozmetik sektöründe oldukça etkilidir, ruj, far, cilt kremleri, cilt maskeleri kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Kanola Yağının Zararları?

Kanola yağı kolza bitkisinden elde edildiği için içerisinde erusik asit ve genetiği ile oynandığı için insan sağlığına zararları vardır. Amfizem hastalığına yakalanma durumu, körlük gibi hastalığa yol açması, kansızlık (anemi) hastalığına neden olmasına, kabızlık sorunu , kalp böbrek hasar meydana getirmektedir .Kanola yağı içinde barındırdığı asitler sonucu akciğerin kanser olmasına, kan dolaşımı ve sinir sisteminde bazı bozukluklara yol açmasına ve bu kadar zarar veren kanola yağı trans bir yağ olması nedenlerindendir. Kanola yağı bu kadar zararlı ve tehlikeli olmasının ya da faydasının bilim insanları tarafından araştırmaları devam etmesine göre kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.