Küçük Tansiyon Nedir?

Küçük Tansiyon Nedir?

Küçük tansiyon nedir, küçük tansiyon nasıl oluşur gibi sorularımızın cevabı.  Kan akımı durduktan sonra damarlarda oluşan basınca da küçük tansiyon yani tıp dilinde (diyastolik) adı verilir. Genelde mide bulantısı ve gözlerde kararma baş dönmesi yapar. Her hastada semptomlar değişir.

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı

Küçük tansiyon kaç olmalı, herkesin tansiyon dengesi kişiye göre değişim gösterebilir. Normal şartlarda ortalamalara göre büyük tansiyon 120-130 küçük tansiyon ise 70-90 arası normal kabul edilebilir. Kişilere göre bu durumlar değişiklik gösterebilir. Tansiyonun çok yüksekliğine hipertansiyon denir. Genelleme olarak çocukların tansiyonu düşüktür.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir

Küçük tansiyon neden yükselir, bazı hastalıklara bağlı olarak yükselme meydana gelir. Bunlardan başlıcalarını ele alırsak ; endokrin rahatsızlıkları ve böbrek ile ilgili sorunlar, uyku apnesi sorunu, aşırı alkol alımı, doğum kontrol hapları, kortikosteroidler, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar ile yükseldiği görülür. Bazen strese dayalı olarak düşüş olabilir.

Küçük Tansiyon Nasıl Düşülür

Küçük tansiyon nasıl düşülür, halk arasında bilinen en yaygın yöntem limonlu su içmektir. Eğer tansiyonunuz iyice düşmüş ve çıkarmak istiyorsanız yani dengelemek için havuç suyu ve tatlı gıdalar düşün tansiyona iyi gelir.

Küçük Tansiyon Nasıl Yükseltilir

Küçük tansiyon nasıl yükseltilir, bol su tüketimi ve fesleğen, bal, kuru üzüm ve badem sütü küçük tansiyonu yükseltmek için önemli rol oynar. Yatarken başının yüksek durması ani hareketlerden kaçınmak. Eğilmek doğrulmaktan tansiyon düşüklüğü yapar. Tansiyon normal dengeye gelene kadar başı yüksek tutarak uzanılmalıdır.

Küçük Tansiyon Kaç Olursa Tehlikeli

Küçük tansiyon kaç olursa tehlikeli olur, düşük tansiyon 60mm’nin altına düşmemesi gerekir bu çok önemli bir durumdur. 600 mm Hg’nin altına düştüğü durumlarda düşük tansiyon tehlikeli olarak kabul görür. Hemen bir hekime başvurmalısınız.

Küçük Tansiyon Ne İyi Gelir

Küçük tansiyon ne iyi gelir, yukarıda da belirtiği gibi küçük tansiyona iyi gelen yiyecekler arasında bol sıvı aynı zaman fesleğen kaynatıp içine bal karışırılmalı ve havuç suyuda iyi gelecektir. Bol istirahat başı yüksek tutmak küçük tansiyona iyi gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.