Sumak Faydaları? Sumak Çayı faydaları?

Sumak Nedir?

Sumak yemeklerimize, salatalara, baharatlar ,bölümünden evlerimizden eksik etmediğimiz , sumak en zengin baharatlarımızdandır. Lezzetinin tadına doyum olmayan sumak . Sumak baharatı ,sağlık açısından çok faydalı bir baharat olduğu gibi tıp sektöründe de kullanılan sumak genel olarak düzenli tüketildiğinde hastaların tedavi , olmalarında iyileşme süreci hızlandırır. Sumak çayının antioksidan özelliği sayesinde vücudun direncini arttıran doğal bir ilaç olarak kullanmak sağlık açısından oldukça etkilidir .Uzmanlar tarafından , önerilen sumak çayı ,faydaları şöyle sıraya biliriz.

Sumak Çayı Faydaları Nelerdir?

Antioksidan özelliği sayesinde vücudu korur , ve Sumak antioksidan özelliği içinde barındıran bir baharattır, sumak kullanımı vücudumuzun toksinlerden ve zehirlenmelerinde önüne geçer ,kanser hücrelerini savaşarak hücrelerin vücuda yayılmasına engel olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ,sumak kandaki kolesterol ve trigliserid düzeyini dengeler ,idrar yolu enfeksiyonlarında büyük bir etkiye sahiptir ,damar sertliğini önlemeye yardımcı olan ve birçok hastalık tedavisinde kullanılan sumak, tansiyonu düşürür, karaciğeri korur, kalbi destekler enfeksiyonel hastalıkları önler. Cildi koruyucu özelliği vardır, mide problemlerini düzenler , diş eti bakımı faydası bulunur ,ateşi düşürür. İçinde bolca C vitamini barındırır, hızlı kilo vermeye yardımcı olur, sumak tamamen bir şifa deposudur. Birçok faydası bulunan sumak insan sağlığı açısından faydasının yanı sıra diyet yapan kişilere de hızlı kilo vermesine yardımcı olur , yoğurt ve sumak yenmesi kilo, vermeye yardımcı olacaktır. Bir kase yoğurdun içine bir kaşık sumak atarak, yoğurdumuzu karıştıralım, ve tüketelim. Diyet programımız da ara öğün olarak kullanabiliriz .
Yoğurt ve sumak kürü , günlük bir porsiyon yeterli olacaktır.

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Sumak çayını demlemek için 1 tatlı kaşığı sumağı bir bardak içine bırakalım, kaynamış suyu üzerine dökelim, 5, 6 dakika kadar dinlenmeye bırakalım, demlenen çayımızı mümkünse ılık olarak tüketelim ,eğer fırsatınız varsa, taze dövülmüş sumak kullanmak daha faydalı olacaktır. İsterseniz sumak çayının içine 2-3 Damla kekik yağı ekleyerek tüketebiliriz, bu karışımda oldukça faydalı olacaktır. Şifa olsun