Menopoz Sonrası Kanamalar Neden Olur?

Menopoz Sonrası Kanamalar Neden Olur?

Menopoz sürecinin ardından gelen kanamalar, nedenlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte önemli hastalıkların belirtisi olarak görülmektedir. Kanamanın oluştuğu zaman diliminde hangi bölgeden geldiği, hangi sıklık ve şiddetle geldiği tespit edilip bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir.

Menopoz sonrası kanama, pek çok kadında görülmesine rağmen bir jinekoloji uzmanı tarafından onaylanmadığında risk taşıyabilmektedir. Özellikle menopoz sonrasında kullanılan ilaçların etkisi sebebiyle oluşan kanamalar için farklı belirtilerin de takip edilmesi gerekmektedir.

Regl döngüsünün tamamlanması sebebiyle beklenmeyen kanamalar için öncelikle kanamanın vajina bölgesinden gelip gelmediği noktasında da emin olunmalıdır. Sindirim sistemi ya da boşaltım sistemi ile ilgili bazı durumlar sonucunda da kanama olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda menopoz sonrasında görülen kanamalar sonucunda yapılan teşhislerin yüzde yirmisi kanser olmaktadır. Bu sebeple kanser riski oluşturan faktörler göz önünde bulundurularak erken teşhis için önlem alınması gerekmektedir.

Menopoz Sonrası Kanama Oluşturan Faktörler

Menopoz sonrasında kanama oluşturan hastalıklar, çoğunlukla sindirim sistemi ya da boşaltım sistemi ile ilgili olsa da bazı durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Bu hastalıklar şu şekilde ayrıştırılmaktadır:

  • Rahim kanserinin en önemli belirtilerin başında kanamalar gelmektedir. Regl döngüsünü tamamlamayanlar bu kanamayı regl ile ilişkilendirse de menopoz sonrasında oluşması belirtileri belirgin hale getirmektedir.
  • Yumurtalık kistinin belirtileri içerisinde de kanama bulunmaktadır. Her hastada görülmese de bazı hastalar kanama şikayeti sonrasında bu teşhis ile karşılaşabilmektedirler.
  • Tümör oluşumuna da işaret etmekte olan kanamalar, tümörün oluştuğu bölgeden gelmektedir.
  • Enfeksiyon içerikli hastalıklar da bazı durumlarda kanamaların oluşmasına kaynaklık etmektedir. Vücudun belirli bölgelerinde oluşan enfeksiyonlar, kanama yoluyla belirti göstermektedir.

Menopoz sonrası kanama oluşturan hastalıkların tedavi edilmesi ile kanama şikayeti de ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple kanamanın doğrudan tedavisi değil, hastalığın tedavi edilmesi söz konusu olmaktadır.

Menopoz Sonrası Kanama Teşhisi

Menopoz sonrasında oluşan kanamalar ile tanı koymak, belirgin bir belirti olduğu için biyopsi ile sağlanmaktadır. Çoğunlukla kanser habercisi olduğu düşünülen menopoz sonrası kanamalar, kanamanın geldiği bölgeden parça alınması ile sağlanmaktadır.

Teşhisi erken konulması içi kanamanın görülmesinin hemen ardından bir jinekoloji uzmanına başvurulması ve bunun ardından biyopsi sonucunun beklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde belirtilerin beklenmesi, tanı konulması için gecikmeye yol açabilmektedir.

Biyopsi ile teşhis öncesinde bazı doktorlar ultrason ile inceleme yapabilmektedir. Detaylı incelemeler yapabilen transvavinal ultrason bazı durumlarda biyopsiye gerek kalmadan tanı koymaya yardımcı olmaktadır.

Kanamalar Hangi Kanallardan Olabilir?

Kanamaların oluştuğu bölgeler, çoğunlukla vajina olduğu düşünülse de farklılık gösterebilmektedir. Kanamanın oluşabildiği kanallara dikkat edilmeli ve belirtiler ona göre takip edilmelidir.

Örneğin makattan kanama gelmesi, menopoz sonrası oluşan kanamalar ile ilişkili olmayabilir. Hemeroid ile bağlantılı olarak kanama oluşmuş olabilir. Buna ek olarak idrar yolları ile ilişkili olarak kanama oluşmuş olabilir. Bu durumda da kanserden ziyade idrar yolu enfeksiyonuna ilişkin belirtilerin takip edilmesi gerekebilir.

Bunların dışında tehlike oluşturan, kontrol edilmesi gerekilen kanama kanalı ise vajina bölgesidir. Vajinal kanamalar eğer menopoz sonrası sürece denk geldiyse bir hastalık habercisi olma ihtimali göz önünde bulundurularak bir uzman desteği alınmalıdır.

Histeroskopi ile Tanı Koyma

Histeroskopi teşhis yöntemi, menopoz sonrası kanamalara ilişkin yeni geliştirilen bir tanı yöntemidir. Rahim bölgesi ve çevresine yönelik incelemenin yapılmasını sağlayan alet sayesinde rahim kanseri gibi risk faktörü yüksek kanserlerin erken teşhisi mümkün olmaktadır.

Menopoz sonrası kanamalar ile ilişkili olarak yeni geliştirilmiş olan histeroskopi, optik bir alet olmakla birlikte tanı koyma noktasında da başarılı olduğu bilinmektedir. Bu aletin kullanımı ile hastalık aşamasına göre tedavi süreci de takip edilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.